• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Werich a Holan v jedné vile. Švandovo divadlo uvede hru Hadry, kosti, kůže

  27.8.2019
  Fefík
  Další fotky

  Původní českou hrou Hadry, kosti, kůže, vyprávějící o herci Janu Werichovi a básníku Vladimíru Holanovi, kteří byli dvacet let sousedy ve stejné vile na pražském ostrově Kampa, otevírá novou sezónu pražské Švandovo divadlo.

  Přímo pro smíchovskou scénu ji napsal Pavel Jurda, režíruje ji nový umělecký šéf divadla Martin Františák. S Miroslavem Hanušem v roli Jana Wericha a Lubošem Veselým v úloze Vladimíra Holana budou mít Hadry, kosti, kůže premiéru 21. září v komorním prostoru podzemního Studia.

  Werich a Holan. Jeden proslul jako „národní klaun“ a „národní rabín“, který se neobešel bez přízně publika, druhý byl známý jako asketický básník a „černý anděl poezie“, který ve svém přízemním bytě rozmlouval s mrtvými a po nocích tkal ze tmy a hvězd své geniální verše. Těžko hledat výraznější protipóly. Oba se ale narodili a zemřeli ve stejném roce, oba měli dcery se smutným osudem, oba byli národem vyzdviženi i zavrženi. A také žili dvacet let na stejné adrese ve vile na Kampě, známé nyní jako Werichova vila. I následujících dvanáct let pak bydleli prakticky v těsném sousedství.

  Dva trosečníci uprostřed Prahy

  „O soužití Wericha a Holana se traduje několik téměř anekdotických historek, ale pochopitelně vše je vždy mnohem složitější; tím spíše, že šlo o tak výrazné osobnosti a komplikované povahy,“ říká dramaturgyně Martina Kinská.
  A režisér Martin Františák k tomu dodává: „Hra zachycující období let 1948 až 1980 je obrazem soužití těchto dvou osobností pod jednou střechou. Byli tak výrazně jiní, přesto je mnohé až osudově spojovalo. Oba také čelili podobným životním výzvám, které před ně stavěla nesvobodná doba, očekávání národa i jejich vlastní svědomí. Žili od sebe vzdáleni jen pár metrů na výšku, občas ale jako dva trosečníci na ostrově uprostřed Prahy.“

  Obnova „trafačky“ má oživit smíchovské náměstí 14. října

  Pozoruhodný příběh, do něhož se promítá i magie staré Prahy, umocňuje silné herecké obsazení. Role Jana Werich se ujme Miroslav Hanuš, ve Vladimíra Holana se promění Luboš Veselý. Básníkovu manželku Věru Holanovou ztvární Bohdana Pavlíková, Zdenu Werichovou hraje Andrea Buršová, Voskovce Matěj Anděl, Dceru Denisa Barešová. V úloze Firjubina, představitele tehdejší nevyzpytatelné moci, uvidíme Jana Grundmana, novou posilu hereckého souboru. Posla hraje Jan Mansfeld.

  Proč Hadry, kosti, kůže?

  „Jde o nápad autora adaptace Pavla Jurdy,“ vysvětluje Martin Františák. „Z dětství si ještě oba pamatujeme výkupčího králičích kůží a kostí: bylo v tom něco neznámého a děsivého, ale také obyčejného a všednodenního. Zároveň jde o název jedné z Holanových básnických sbírek. Myslím, že tohle zvolání rezonuje s úzkostí dnešního člověka: málo oděného před námrazou světa a patřičně čelícího strachu,“ uzavírá režisér.
  Premiéra hry Hadry, kosti kůže bude 21. září ve Studiu Švandova divadla; nejbližší reprízy se odehrají 23. září a poté 15. a 29. října.

  FOTO: Werich kontra Holan

  Werich kontra Holan - 1_Hadry kosti kůže_Luboš Veselý_ Miroslav Hanuš _Martin Františák a maketa Jana Wericha_foto_Jakub Jíra_repro zdarmaWerich kontra Holan - 2 68916869_10156469251422727_6159158874000588800_nWerich kontra Holan - 3_Denisa Barešová se ve hře Hadry kosti kůže objeví ve dvojroli Jany Werichové a Kateřiny Holanové_foto Alena Hrbková_repro zdarmaWerich kontra Holan - 4_Martin Františák v kavárně Švandova divadla_foto Jiří Vaněk_repro zdarmaWerich kontra Holan - 5 kinská švando
  Další fotky
  Werich kontra Holan - OLYMPUS DIGITAL CAMERAWerich kontra Holan - 6 holan portál literárních muzeí – kopieWerich kontra Holan - 0 svtz 33


  Nepřehlédněte