• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Třebíč nabízí jako odměnu za trvalý pobyt bezplatnou mhd či volný vstup na památky

  19.1.2022
  Redakce

  Třebíč nabízí lidem, kteří se ve městě přihlásí k trvalému pobytu, roční jízdné městskou dopravou zdarma a vstupenky na památky a do akvaparku. Benefity mohou lidé využívat od začátku letošního roku. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se počet obyvatel Třebíče dlouhodobě snižuje, za deset let je to o více než 3000.

  „Rozhodli jsme se podpořit status trvalého pobytu v Třebíči. Chceme občanům, kteří ve městě bydlí, ale nemají na matrice nahlášené trvalé bydliště v Třebíči, tuto možnost připomenout a zároveň je motivovat,“ řekl starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč).

  Pro města je počet obyvatel důležitý pro získávání peněz ze státního rozpočtu. Vedle toho rozhoduje také velikost sídla. Odměna ve formě jízdného má podle Pacala svůj ekologický benefit ve formě snížení emisí. A s trvalým bydlištěm souvisí i parkování ve městě. „V souvislosti s trvalým bydlištěm a situací v oblasti parkování připravuje město systém rezidentních parkovacích karet. Na parkovací místo bude mít nárok jen ten, kdo bude mít v Třebíči trvalé bydliště. Ostatní si za parkování připlatí,“ uvedl Pacal.

  Roční plné jízdné stojí podle informací na webu třebíčské městské dopravy 2200 korun.

  K 1. lednu letošního roku mělo v Třebíči podle Martakidisové 34.303 obyvatel trvalé bydliště. „Městský úřad odhaduje, že stovky dalších občanů, kteří v Třebíči fakticky bydlí, mají trvalé bydliště na jiném místě,“ uvedla Martakidisová. V roce 2012 v Třebíči podle ČSÚ žilo 37.575 lidí.

  Finanční pobídku za přihlášení se k trvalému pobytu už na Vysočině vyzkoušel Ždírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Vyplácel za to 3000 korun, získal několik desítek občanů. Před 17 lety podobnou pobídku zavedla i Jihlava, když chtěla znovu překonat hranici 50.000 obyvatel. K 1. lednu loňského roku měla podle ČSÚ 51.125 obyvatel.

  zdroj: čtk  Nepřehlédněte