Trend sdílených kol dorazil také do Vrchlabí

19.5.2022
Redakce

Lidé ve dvanáctitisícovém Vrchlabí na Trutnovsku mohou od začátku týdne využívat sdílená jízdní kola. Na 12 místech si mohou půjčit 40 bicyklů. V Královéhradeckém kraji se Vrchlabí stalo po Hradci Králové, Rychnovsku a Dvoře Králové nad Labem čtvrtým místem, kde si lze přímo na ulici vypůjčit jízdní kolo. Kola si lidé půjčují prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu.

Zavedení sdílených kol ve Vrchlabí inicioval a finančně podpořil nadační fond automobilky Škody Auto, která má v krkonošském Vrchlabí závod na výrobu převodovek. Sdílená kola již automobilka prostřednictvím nadačního fondu zavedla v lokalitách svých závodů v Mladé Boleslavi v roce 2019 a loni na Rychnovsku. Díky podpoře fondu je prvních 15 minut jízdy na půjčeném kole zdarma, každých dalších 30 minut stojí 16 korun.

„Cílem je prosazovat alternativní a ekologické způsoby cestování, omezit provoz na silnicích a zpříjemnit cesty do práce i ve volném čase místním obyvatelům,“ uvedla automobilka. Sdílená kola budou ve Vrchlabí zatím na zkušební dobu půl roku do konce října. Pokud o ně bude mezi Vrchlabskými zájem, na jaře roku 2023 se kola do města po zimní přestávce opět vrátí.

Službu sdílených kol ve Vrchlabí zajišťuje společnost nextbike Czech Republic, která kola k půjčení provozuje v řadě měst v Česku včetně Hradce Králové, Dvora Králové a lokality Rychnova nad Kněžnou, Kvasin a Solnice. Vrchlabská radnice pomohla s organizací a například poskytla a připravila místa pro stojany na sdílená kola.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte