Tři města Libereckého kraje chtějí být Historickým městem roku

12.1.2022
Fefík

Dubá, Lomnice nad Popelkou a Jilemnice budou mezi sebou soutěžit o Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2021.

Cílem je ocenit taková města, která v této oblasti dosáhnou nejlepších výsledků. Vítěz získá titul Historické město roku 2021. Liberecký kraj reprezentují města: Dubá, jež se v loňském roce stala krajským vítězem, Jilemnice, která je již držitelem titulu Historické město roku 2012, a Lomnice nad Popelkou, ta se do soutěže přihlásila naposledy v roce 2018. Města se nejprve utkají mezi sebou. Nejlepší z nich poté postoupí do celostátního kola jako jediný zástupce Libereckého kraje.

Porotní komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, krajského garanta Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci vybere již koncem ledna 2021 krajského vítěze, kterého pošle jako zástupce Libereckého kraje do státního kola,“ konstatoval garant soutěže za liberecké územní pracoviště NPÚ Václav Němec.

Jedinečná příležitost! V Turnově můžete spatřit kopii císařské koruny Napoleona Bonaparta

 

Město Dubá věnovalo v loňském roce pozornost památkám nejen ve své městské památkové zóně. Takovým příkladem může být i obnova unikátní sušárny chmele. Rozhodně za zmínku stojí také zahájení oprav statických poruch kostela Nalezení sv. Kříže.

Lomnici nad Popelkou došlo během několika let k opravám téměř všech kulturních památek v městské památkové zóně. Pozornosti se dostalo i samotnému prostoru Husova náměstí. Velké opravy zaznamenal také místní zámecký objekt. Město také podporuje římskokatolickou církev v obnově omítky kostela sv. Mikuláše z Bari.

Jilemnice i přes nepříznivou pandemickou situaci neustále regenerovala městskou památkovou zónu, z níž bychom mohli jmenovat především úspěšné dokončení exteriéru objektu školy čp. 288 v Komenského ulici. Na tomto místě bylo také v loňském roce zrestaurováno sousoší sv. Kříže. Regenerace zóny v Jilemnici probíhá dlouhodobě a ustavičně,“ upozornila tisková mluvčí libereckého pracoviště NPÚ Alžběta Sakařová.

Získání titulu Historické město roku 2021 podtrhne finanční odměna 1 milion korun.

Ceny jsou vyhlašovány už od roku 1994. Z měst Libereckého kraje titul dostala v roce 2012 Jilemnice, v roce 2016 ho obdržel nedaleký Jičín; ten už ale leží v Královéhradeckém kraji.

Zdroj: Alžběta Sakařová, NPÚNepřehlédněte