Turisté Moravu milují. Přijelo jich jako před covidem

14.11.2022
Redakce

Cestovní ruch v Česku po dvouletém covidovém útlumu ožil a v letošním třetím čtvrtletí, tedy v hlavní turistické sezóně, téměř dosáhl na čísla z léta roku 2019. Platí to především pro jižní Moravu, ale také pro Zlínský kraj. Počet ubytovaných hostů v obou krajích dokonce rok 2019 překonal. Dobré časy ale podle analytiků končí.

Jak vyplynulo z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), na jižní Moravě se ubytovalo ve 3. čtvrtletí 843 908 hostů. Je to o 25 tisíc více než loni i než v roce 2019. Změnil se však poměr českých a zahraničních turistů. Zatímco v roce 2019 se ubytovalo v kraji téměř 268 tisíc cizinců, loni jich bylo pouhých 125 tisíc. Letos jich opět přibylo na 210 tisíc, ovšem stále méně než před covidem. Proti loňsku ale ubylo 58 tisíc tuzemských turistů. Přesto byl Jihomoravský kraj, spolu s Jihočeským, jejich nejoblíbenější destinací.

Ve Zlínském kraji se v třetím čtvrtletí ubytovalo 313 342 turistů. Bylo jich o 11 425 více než v předcovidovém létě 2019, ale méně než loni. I zde přibylo zahraničních turistů na úkor českých.

Hlavní příčinou změn v počtu turistů je covid a opatření proti němu, která byla každý rok rozdílná. Nejtvrdší omezení pro cestování do i ze zahraničí platila v roce 2020, v roce 2021 byla omezení měkčí a letos už se cestovalo prakticky bez omezení. Kvůli omezením ještě v roce 2021 část českých turistů dala přednost české dovolené před zahraniční, letos už opět ve velkém vyrazili za hranice.

Naopak díky uvolnění letos mohlo přijet více turistů ze zahraničí. Stále však chybí početná a také nejbonitnější klientela z asijských zemí, kvůli válce na Ukrajině pak zcela chybějí Rusové. Podle zkušeností agentury CzechTourism se sice statisticky velká část turistů postupně vrací, ale jde o takové, kteří při pobytu v Česku neutratí tolik peněz, jaké utratili Asiaté. Tomu se částečně přizpůsobují i podnikatelé v turistickém ruchu.

„Je tu stále výrazně méně těch nejbonitnějších, přibylo především turistů ze střední třídy. Dá se říci, že zahraniční turisté mnohem více šetří než před pandemií,“ soudí šéf zážitkového portálu Slevomat Ladislav Veselý.

Od doby, kdy se na statistikách podepisuje pandemie covidu, patří mezi nejpočetnější cizince ti z okolních nebo blízkých zemí. I v případě Jihomoravského a Zlínského kraje šlo tedy především o Poláky, Slováky, Němce a Rakušany.

Konec dobrých časů

V celé ČR se letos v letních měsících v hotelech, penzionech a kempech ubytovalo podle ČSÚ 7,3 milionu hostů, meziročně o 11 procent víc. Turisté v zemi strávili i více nocí. Dařilo se rovněž službám, jejichž tržby v daném období meziročně stouply o 6,9 procenta. To jsou podle ekonomů ale letos poslední dobré zprávy. Konec roku kvůli zdražování a nejistotě mezi podnikateli i klienty už tak pozitivní být nemá. „Takto dramatický rychlý návrat na předpandemická čísla čekal asi málokdo. Půjde o vrchol celého roku, protože poslední čtvrtletí už tak optimistická čísla nepřinese. Důvody jsou zřejmé – zdražování a nejistá sezóna mnohých hoteliérů kvůli drahým energiím,“ uvedl Veselý.

I podle analytika Banky Creditas Petra Dufka jsou reálné tržby služeb za svým vrcholem. „Hrozící recese se odrazí i na jejich výkonech a jediným, co je může v tuto chvíli podpořit, je silnější zahraniční cestovní ruch,“ předpovídá Petr Dufek.

mba / čtk


Témata:

Nepřehlédněte