Turistiku v Karlovarském kraji čeká rozšíření nabídky

23.5.2022
Roman Kořinek

Karlovarský kraj potřebuje rozšířit svou nabídku turistických služeb i diverzifikovat klientelu. Pomoci tomu má i setkání odborníků na cestovní ruch Czech Republic Travel Trade Day, které dnes pořádá agentura CzechTourism v Karlových Varech zejména pro touroperátory ze zahraničí. Podle výkonného ředitele CzechTourism Jana Hergeta Karlovarský kraj pro přilákání dalších turistů podmínky má.

Podle Hergeta má Karlovarský kraj obrovskou tradici v lázeňství. Po výpadku hostů z rusky mluvících zemí se ale musí nyní přeorientovat i na jiné destinace a nabídnout také možnosti vyžití pro mladší rekreanty a rodiny. „Důležité je také to, že tady nekončíme. Ten trend se mění, dnes už se nejezdí na dovolenou na tři nebo pět týdnů, ale na dva tři dny. A důležité je, aby se zákazníci vraceli. A aby se vraceli, musí být pestrá nabídka: Krušné hory, lyžařská střediska, hrady, filmová turistika, James Bond a vůbec spousta filmů se natáčela i tady v Puppu,“ popsal Herget.

V Karlovarském kraji, podobně jako v celém Česku, po dvou letech pandemie a následné válce Ruska na Ukrajině, chybějí zahraniční turisté. CzechTourism předpokládá, že v letošním červenci budou 81 procent turistů v Česku tvořit Češi, zatímco ještě v roce 2019 to bylo 65 procent.

V minulých dvou letech se podle předsedy destinační agentury Karlovarského kraje Živý kraj Petra Židlického podařilo přilákat do kraje české hosty. Přitom ještě před pandemií byla většina hostů v Karlovarském kraji ze zahraničí, následně jejich počet celorepublikově klesl na třetinu a v Karlovarském kraji ještě více. „Je třeba pootočit kurz a zacílit i na jinou klientelu,“ míní Židlický. Pro Karlovarský kraj je to extrémně důležité. Jak řekl, zatímco v celém Česku tvoří turistika asi tři procenta HDP, v Karlovarském kraji je to asi 18 procent. Plná pětina lidí v kraji je pak zaměstnaná v cestovním ruchu nebo navazujících oborech.

Přeorientování i na jinou než ruskou klientelu ale potrvá několik let a je třeba se na to připravit. Například pro hosty z Blízkého východu, kteří by mohli svými až několikatýdenními pobyty nahradit částečně ruské klienty, je třeba mít jazykově připravený personál. I arabská klientela se však mění a cílí nejen na tradiční lázeňské pobyty, ale i na ozdravné nebo preventivní pobyty.

Rozšířené portfolio hostů, kteří by mohli do Karlovarského kraje přijet, vyžaduje i rozšíření jazykových mutací průvodců nebo značení. U rekreačních a sportovních pobytů to ale nebude takový problém jako u lázeňských, kde je třeba daleko více komunikovat s klienty.

To, co v kraji také chybí, je infrastruktura pro turisty, parkoviště a další služby. Právě na podporu investic do těchto oblastí se chce podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) více zaměřit i Karlovarský kraj. I v dalších letech hodlá také finančně podporovat tyto investice stejně jako podporovat zviditelnění a posílení lázeňských měst a hornických památek Krušnohoří, které jsou na seznamu UNESCO.

Stejně jako v jiných regionech i v Karlovarském kraji hraje klíčovou roli největší statutární město. Ani Karlovy Vary přípravu na turistickou sezónu nepodcenily. Nedávno otevřely renovované světově známé Vřídlo, pokračuje rekonstrukce unikátních Císařských lázní, ve spolupráci s krajem a dalšími subjekty řeší letecké spojení aj.

„Zažili jsme neskutečně složité roky, ale využili jsme je pro obnovu a zlepšení. Naše kvality ocenil zápis Karlových Varů a dalších 10 Slavných lázeňských měst Evropy / Great Spa Towns of Europe na seznam světového dědictví UNESCO.  Víme, že svět v následujících letech bude jiný, než byl dříve. Ale hodnoty zůstávají,“ říká primátorka statutárního města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Karlovarská konference Czech Republic Travel Trade Day se koná opět po dvouleté koronavirové pauze. Účastní se jí 73 zástupců cestovních kanceláří a tour operátorů z 23 zemí a 86 tuzemských podnikatelů v turismu. Čekají je nejméně dva dny plné obchodních jednání. Pouze nasmlouvaných schůzek je aktuálně naplánováno na 1500.

Zdroj: mmr/čtk

 Nepřehlédněte