• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Turnovské muzeum dokončilo první etapu rekonstrukce sousední budovy. Bude v ní výstavní síň známého fotografa

  15.10.2021
  Fefík

  Už druhým rokem pokračuje rekonstrukce domu čp. 72 ve Skálově ulici, který přímo sousedí s hlavní muzejní budovou čp. 71 a spolu s domem U Bažanta vytváří průčelí uzavřeného muzejního areálu.

  Už druhým rokem pokračuje rekonstrukce domu čp. 72 ve Skálově ulici, který přímo sousedí s hlavní muzejní budovou čp. 71 a spolu s domem U Bažanta vytváří průčelí uzavřeného muzejního areálu.

  Dům čp. 72 zakoupil pro Muzeum Českého ráje v Turnově v roce 2015 Liberecký kraj. Až do ledna roku 2019 se v něm ale nacházely kanceláře turnovského městského úřadu a muzeum ho fakticky nemohlo využívat.

  Turnovské muzeum přišlo díky stavbě objektu nové horolezecké expozice o řadu provozních místností: přednáškový sál, údržbářskou dílnu, sklad materiálu pro údržbu a sklad výstavního mobiliáře.

  Tip na nenáročný podzimní výlet – Zbirohy a Besedické skály. Klid, lapkové tu už nejsou

   

  Všechny tyto místnosti budou umístěny právě ve zrekonstruovaném objektu čp. 72 spolu s rozšířenou expozicí mineralogie a konzervátorskými dílnami, které muzeum provozuje ve zcela nevyhovujících prostorách. Své místo tu najde také pořádací místnost pro archiváře a především velký multifunkční přednáškový a výstavní sál. Přímo na expozici Horolezectví bude napojena Výstavní síň Viléma Heckela, kde budou vystaveny fotografie tohoto předního českého fotografa a horolezce, který spolu se svými třinácti kamarády tragicky zahynul 31. května 1970 pod Huascaránem.

  První etapa rekonstrukce skončila v polovině září. Spočívala v provedení bouracích prací, podchytávek, zvýšení únosnosti stropů, sanací zdí, odvodnění sklepa a ležatého svodu kanalizace. Náklady činily 3 a čtvrt milionu korun s daní. Na jejich uhrazení se podílejí Liberecký kraj a Program regenerace městské památkové zóny ministerstva kultury.

  Zdroje: Muzeum Českého ráje v Turnově, Liberecký kraj


  Témata:

  Nepřehlédněte