Turnovské muzeum se už zase může chlubit granátovými šperky

16.12.2021
Fefík

Mimořádné historické granátové šperky jsou opět po téměř pěti měsících v důstojných a atraktivních prostorách zrekonstruovaného Kabinetu granátového šperku, kterým Muzeum Českého ráje významně zatraktivnilo prezentaci cenné sbírky historických granátových šperků.

Součástí proměny kabinetu jsou nové vitríny s lepším osvětlením a neutrálním hladkým bílým pozadím, na němž drobné mistrovské práce starých granátníků vyniknou, ale poskytují také větší využitelnou plochu. Návštěvníkům se tak mohou prezentovat i nedávno získané šperky a dekorativní předměty, které byly dosud v depozitáři.

Jádrem kabinetu je chronologicky uspořádaný šperk od klasicismu na začátku 19. století po šperky ze zlatého věku českého granátu ve 2. polovině 19. století, kdy díky vývoji nýtkové a zrnkové techniky mohlo dojít k ohromnému tvarovému vývoji broží, náhrdelníků, diadémů, náušnic a náramků. Z tohoto bohatství žije klasický granátový šperk dodnes.

Dřív Volksgarten, dnes Lidové sady. Liberecký kulturní svatostánek slaví narozeniny

 

Ani elegantní secese a art deco z první poloviny 20. století tu nepřicházejí zkrátka a takto nastíněnou vývojovou linii oživují ukázky využití českých granátů v lidovém šperku, mimořádně zajímavá sportovní vyznamenání zdobená granáty nebo bombastické klenotnické kreace Františka Khynla nebo autorská replika kříže pro Jana Pavla II. od známého zlatníka Jiřího Urbana.

Přehlédnout se nedá také brusičské a zlatnické náčiní, díky kterému mohly vystavené exponáty vzniknout. V expozici je dostatek informací a samozřejmostí jsou také jazykové mutace v angličtině, němčině a polštině. Kurátorem expozice je historik muzea Miroslav Cogan.

Kabinet granátového šperku možno navštívit denně – mimo pondělí – od 9.00 do 16.00 hodin.

Zdroj: Muzeum Českého ráje v TurnověNepřehlédněte