Tvrz v Tiché se otevřela veřejnosti. Je jednou z turistických novinek na jihu Čech

2.7.2022
Jiří Bydžovský

Tvrz v Tiché bude jednou z hlavních turistických novinek letošní sezóny na jihu Čech. A sloužit by zároveň také měla, vzhledem ke své poloze na česko-rakouské hranici, k přeshraničnímu setkávání a prohlubování spolupráce mezi oběma státy. Její oprava trvala 14. let a stála 38 milionů korun. Nyní byla zpřístupněna veřejnosti.

„Zpřístupnit takovouto památku se nepodaří každý rok a smekám přede všemi, zejména sdružením Hrady na Malši, kteří se zasloužili o její renovaci a doslova kámen po kameni ji dávali dohromady.Těší mě, že jsme se, coby kraj, na tomto ušlechtilém projektu mohli podílet,“ řekl první náměstek hejtmana František Talíř /KDU-ČSL/.

Jedinečnost tvrze v Tiché potvrdil i předseda sdružení Hrady na Malši Radek Kocanda. „Jedná se o nejjižnější hradní rozhlednu v České republice a jedinou stavbu svého druhu, kterou u nás mohou lidé navštívit,“ vysvětlil Kocanda.

Tvrz koupilo sdružení Hrady na Malši v roce 2008 za 450.000 korun. Před tím byla tvrz součástí rozpadlého statku. Existovala jen věž, poškozená poté, co se ji pohraničníci v roce 1978 pokusili vyhodit do vzduchu. Byla zarostlá, na koruně věže vyřezalo sdružení 67 stromů. Jeden ze zlomů přišel v roce 2010, kdy archeolog Tomáš Durdík našel na koruně věže zlomky středověkých kachlů. Postupně se povedlo odkrýt i sklepení či hradby.

Rekonstrukce tvrze, jejíž hradní věž je vysoká 28 metrů, trvala 14 let a náklady činily 38 milionů korun. Více než dvěma miliony přispěl Jihočeský kraj. Tvrz v Tiché je součástí Zemské cesty, která vede od Dunaje do Českých Budějovic a je na ní 17 českých a rakouských hradů.

Zdroj:vzNepřehlédněte