U Podolska na Orlické přehradě platí už měsíc zákaz koupání

22.7.2022
Jiří Bydžovský

U Podolska na Orlické přehradě platí už měsíc zákaz koupání. Kvalita vody u dalších jihočeských sledovaných koupališť se za poslední týden většinou zlepšila.

„Voda u Podolska je stále nebezpečná ke koupání a neodpovídá hygienickým požadavkům. Byly zde významně překročeny limitní hodnoty III. stupně pro ukazatele sinice a chlorofyl-a a dále limitní hodnota ukazatele vodní květ. A rozbory potvrdily i sníženou průhlednost. Upozorňujeme veřejnost, že zde při koupání a vodní rekreaci hrozí akutní poškození zdraví,“ uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

V další sledované lokalitě na Orlíku u autokempu Radava dostala voda na pětistupňové škále trojku, což značí zhoršenou jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. Polepšil si Staňkovský rybník na Jindřichohradecku, který hygienici hodnotí rovněž stupněm tři. Po koupání v těchto koupalištích by se mohly u někoho vyskytnout zdravotní obtíže, proto hygienici po koupání doporučují osprchovat se čistou vodou.

U pláže v Černé v Pošumaví dostala voda dvojku. Znamená to, že je vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Podobná situace je u pláže v Horní Plané. O něco horší kvalitu ukázaly rozbory vzorků vody u Lipna nad Vltavou. Jde o zhoršenou jakost s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů.

Zdroj:vz/čtkNepřehlédněte