U Podolska na Orlíku platí do odvolání zákaz koupání

23.6.2022
Jiří Bydžovský

U Podolska na Orlíku vyhlásili hygienici dočasný zákaz koupání. Voda tam překračuje hodnoty pro povolené množství sinic a chlorofylu-a. Potvrdily to aktuálně odebrané vzorky.

„Podle výsledků aktuálního rozboru musíme konstatovat, že voda u Podolska je nebezpečná ke koupání a neodpovídá hygienickým požadavkům. Byly zde překročeny limitní hodnoty III. stupně pro ukazatele sinice a chlorofyl-a, byla překročena limitní hodnota ukazatele vodní květ a rozbory ukázaly i sníženou průhlednost. Upozorňujeme veřejnost, že zde hrozí akutní poškození zdraví. Dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání platí do odvolání,“ uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Není to poprvé, kdy podobné nařízení v Podolsku platí. Zákaz koupání tam byl i z velké části loňského roku.

Voda v dalších sledovaných lokalitách má podle hygieniků nyní výrazně vyšší kvalitu. Nejvyšší možné hodnocení získaly autokemp Radava u orlické přehrady, rybníky Staňkovský a Hejtman na Jindřichohradecku a lipenská přehrada v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou. „Pouze voda na dalším místě lipenské přehrady u pláže v Horní Plané má s ohledem na hodnocení z minulých let nižší kvalitu, ale zůstává vhodná ke koupání,“ uvedli hygienici.

Zdroj:čtkNepřehlédněte