Ucelený obraz o zdravotním stavu. Liberecký kraj chce v domovech seniorů využít PCR i rychlotesty

11.4.2020
Redakce

„Naším cílem je ochránit seniory, kteří jsou, pokud jde o koronavirus, nejrizikovější skupinou. K tomu jen rychlotesty nestačí. Kombinací PCR a rychlotestů získáme obrázek o celkovém zdravotním stavu zaměstnanců,“ řekl Svoboda. Použití rychlotestů, které reagují jen na protilátky, považuje za nedostatečné, nemusí totiž odhalit nakaženého zaměstnance v raném stadiu nemoci, a ten pak může nákazu roznášet.

Z tohoto důvodu se hygienici v Libereckém kraji rozhodli používat zároveň oba testy. První je na prokázání viru a druhý prokazuje protilátky. „Získáme ucelený obraz o zdravotním stavu z hlediska koronavirové infekce. O tom, jestli ten personál v minulosti infekci prodělal, jestli ji prodělal v nedávné nebo blízké době nebo jestli je teď akutně infekční,“ řekl ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. Kompletní výsledky budou podle něj po Velikonocích.

V Libereckém kraji jsou čtyři desítky domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem, otestovat chce kraj postupně 2 154 jejich pracovníků.

Automat na výdej dezinfekce najdete v Liberci v terminálu MHD

Před více než týdnem se v kraji covid-19 objevil v Domově důchodců v Českém Dubu. Nakazil se tam údržbář, který do styku s klienty nepřišel. O pár dní později se nemoc objevila v Domově seniorů v Liberci. Koronavirus odhalil test u pracovnice v přímé péči a dvou seniorů, kteří spolu byli na pokoji. Oba skončili v nemocnici, jeden z nich zemřel. Testovalo se také v Domově U Spasitele ve Frýdlantu, nákaza se ale nepotvrdila.

vera/čtkNepřehlédněte