Automat na výdej dezinfekce najdete v Liberci v terminálu MHD

9.4.2020
Redakce

Podle něj jde o komerční projekt. „Který je ale námi jako městem koordinovaný a dali jsme k dispozici náš pozemek,“ uvedl Šolc. Základní cena za lahvičku s 200 mililitrů dezinfekce je 300 korun, v dubnu se bude prodávat s padesátiprocentní slevou. „Produktů na trhu je celá řada. Podle slov dodavatele by to ale mělo být z automatu výhodnější,“ dodal Šolc.

V Liberci od středy funguje i automat na výdej roušek. Je nedaleko terminálu, v obchodním centru Forum. Cena za jednu roušku je 20 korun a vybrané peníze půjdou na účet veřejné sbírky Liberec pomáhá!. Radnice chce výtěžek použít na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru, dezinfekčních prostředků a dalšího vybavení.

Liberec zatím na nákup ochranných pomůcek a na další opatření k zamezení šíření koronaviru vynaložil asi dva miliony korun. Tento týden začal s rozsáhlým úklidem města. V pondělí se dezinfikoval terminál ve Fügnerově ulici. „Dezinfikovali jsme plochy, stěny budovy terminálu, staniční sloupky s informačními tabulemi, lavičky, kliky, koše a další místa, kde se dotýkají a pohybují cestující,“ uvedl Martin Pabiška z dopravního podniku. Liberecké technické služby budou postupně mýt ostatní zastřešené zastávky veřejné dopravy po městě. „Celkem 135 zastávek bude po dobu jednoho měsíce procházet důkladným čištěním strojem s tlakovou horkou vodou,“ uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová.

Lidé v obavě z viru ohrožují své životy

Technické služby také spolupracují s jednotkami dobrovolných hasičů při mytí silnic a chodníků. „Mytí začalo v úterý kolem Jedličkova ústavu v Pavlovicích, internátu v Zeyerově ulici a také na cyklostezce kolem Slovanu, neboť vláda uvolnila omezení volného pohybu pro jízdu na kole bez roušek,“uvedl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Pokračovat budou hasiči kolem domovů pro seniory a budov Centra sociálních a zdravotních služeb v Krejčího ulici. Pak přijdou na řadu dětská hřiště. „Mytí probíhá tak, že technické služby provedou strojní zametání a my potom splachujeme ten jemný prach,“ uvedl Josef Hazi za dobrovolné hasiče.

vera/čtkNepřehlédněte