Učitel z rodné Libně Arnoštu Lustigovi nevěřil. To rozhodlo

15.11.2021
Fefík

Návraty: Cukr, chleba, Lustig. Tak se jmenuje nová výstava v nedávno vzniklém Centru historie a kultury Libeňský svět. Jak už její název napovídá, je věnovaná libeňskému rodákovi, spisovateli, novináři a scénáristovi Arnoštu Lustigovi.

Jeho pouť začala v roce 1926 v činžovním domě čp. 428 na libeňské Královské třídě, dnešní Sokolovské ulici, která patřila do Libně. Jako chlapec přežil Osvětim a uprchnul z transportu smrti.

V dubnu 1945 jako zázrakem uprchl z transportu smrti z Buchenwaldu do Dachau a ukrýval se až do konce války v Praze. Holokaust přežila jen jeho maminka a sestra.

Arnošt Lustig byl autorem 24 novel a románů, 15 povídkových souborů, mnohých biografických textů a esejí a 13 scénářů. Že bude psát se rozhodl poté, co mu jeho oblíbený učitel z rodné Libně nevěřil, když mu po válce vyprávěl o vyhlazovacích nacistických táborech.

Hrabal s Lustigem budou mít u Rokytky muzeum. Osmičková opozice je k projektu skeptická

 

Jako novinář procestoval mnoho zemí a po roce 1968 odešel do exilu: žil v Izraeli, Jugoslávii a USA. Po návratu demokracie do Československa se vrátil i Arnošt Lustig, do Prahy i do Libně.

Nová výstava, odkazující svým názvem na libeňské dětství, je také jakýmsi návratem Arnošta Lustiga do rodné čtvrti. Přináší několik desítek fotografií předních českých fotografů i snímky z rodinného archivu, předměty spojené s životem Arnošta Lustiga, jeho sběratelskými a cestovatelskými zálibami.

Centrum historie a kultury Libeňský svět najdete v Pivovarnické ulici 3, výstavu možno shlédnout ve čtvrtek (10-12, 13-18) a v sobotu (10-12, 13-17) do konce roku.

Zdroj: Praha 8Nepřehlédněte