Hrabal s Lustigem budou mít u Rokytky muzeum. Osmičková opozice je k projektu skeptická

13.4.2021
Fefík

„V tomto místě stále funguje nezaměnitelný libeňský genius loci. Chceme ho udržet a vrátit Libeňákům jeden z mála zachovalých společenských prostor a sálů. Rádi bychom zde pořádali výstavy, společenské akce, setkání, přednášky apod. Zároveň chceme v tomto prostoru vzdát hold Libni a jejím obyvatelům a rodákům. Především spisovatelům Bohumilu Hrabalovi, Arnoštu Lustigovi, Eduardu Štorchovi a dalším,“ vysvětlil radní Prahy 8 Michal Švarc.

Pro výběr právě tohoto sálu se městská část rozhodla hned z několika důvodů. Jedná se totiž o poslední zachovalý autentický libeňský společenský a komunitní sál. Dříve jich v oblasti Libně byly desítky, například Vlachovka, U Kroftů, U Ferklů, Čechie a tak dále. V domě, kde se sál nachází, dříve bydlel Eduard Štorch a do restaurace sem chodil Bohumil Hrabal. Bohužel ani Štorch, Hrabal nebo Lustig, proslulí libeňští spisovatelé, nemají v Praze expozici, která by jejich život a díla připomínala.

Nejvyšší pražská kašna se chce líbit. Pomůže ministerstvo kultury?

Pro volbu vytvořit muzeum Libeňský svět formou pronájmu sálu vedly městskou část také ekonomické důvody. Při jiné uvažované variantě – v Löwitově mlýně – vycházely náklady na rekonstrukci v řádu desítek milionů korun, které v současné době městská část nemá, a navíc se mlýn nachází stále v zátopovém pásmu Rokytky.

„Za pronájem patří dík soukromému majiteli nemovitosti, který se spokojil s rozumnou výší nájmu a svůj prostor poskytl pro obecně prospěšný účel. Doposud zde byla provozována muslimská modlitebna, na kterou si místní obyvatelé stěžovali mimo jiné i kvůli problémům s parkováním nebo produkováním odpadu. Je symbolické, že Libeňský svět vzniká v roce, kdy si koncem září připomínáme 120 let od připojení Libně ku Praze,“ doplnil starosta Ondřej Gros.

Co četli čtenáři za první republiky na periferii Prahy nejčastěji?

  Zástupci opozice jsou k projektu skeptičtí. „Nápad je zajímavý, ovšem není promyšlený a přichází nevhod: Praha 8 je zadlužená a bude platit pět let za nájem sálu, zatím nemá připravené sbírky a stěží naplní definici muzea podle zákona. Zbývají necelé dva roky do voleb, jaká bude budoucnost ,muzea‘, když nebylo projednáno se zastupiteli a odborníky?“ táží se ve společném prohlášení. Muzeum by mohlo být otevřeno už v létě. Nicméně velké – a možná hlavní slovo v přípravách budou mít protiepidemická opatření.

Zdroj: Osmička

Smutný i ironický bohém. Osamělá pouť básníka KaminskéhoNepřehlédněte