• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Údolí divočiny, expozice krokodýlovců i výběh pro psy. ZOO Liberec chystá nové projekty

  9.2.2024
  Fefík

  Poskytnutí mimořádných finančních prostředků na významné projekty ZOO Liberec schválili radní Libereckého kraje.

  Kraj podpoří vybudování pódia v dětském koutku, rekonstrukci výběhů pro psy, projektovou dokumentaci na expozici mravenečníků a Údolí divočiny, výstavu krokodýlovců, vytápění v pavilonu tropů nebo architektonickou soutěž, jejímž cílem je přinést vize budoucího rozvoje ZOO a upřesnit možné termíny výstavby.

  „ZOO Liberec je jeden z největších turistických cílů v kraji a bez dalšího rozvoje by nemohla tuto funkci plnit. Jsem proto rád, že můžeme podnikat konkrétní kroky k tomu, abychom z liberecké zoologické zahrady učinili moderní instituci mezinárodního významu. Velkorysé plány vedení této organizace se mi líbí a pevně věřím, že budou lákadlem pro spoustu stálých i nových návštěvníků,“ uvedl hejtman Martin Půta.

  Minulý rok navštívilo libereckou zoologickou zahradu 408 540 návštěvníků, předloni pak dokonce 442 168 lidí.

  „Zoologickou zahradu jsme převzali před dvěma lety. Od té doby společně s kolegy ze zahrady intenzivně pracujeme na plánování jednotlivých investic. Týká se to jak rekonstrukcí pavilonů ve stávající části zahrady, Lidových sadů a Dětského koutku, tak také rozvojových ploch. Některé menší věci už mohou lidé vidět, u některých, jako třeba pavilon žiraf nebo hudební kulturní centrum Lidové sady, jsme už blízko realizaci. Uvědomujeme si, že rozvojové plochy a stávající zahrada musí tvořit dobře fungující celek. Proto jdeme v prvním kroku nejprve cestou soutěže, jejímž cílem bude vyprojektovat tzv. Údolí divočiny,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

  Muzeum skla a bižuterie slaví 120 let. Pokřtí maskota, představí murál a odhalí pamětní desku zakladateli

   

  Ale teď konkrétně – pódium v dětském koutku bude stát čtvrt milionu korun, celé náklady zaplatí kraj. Stavět by se mělo začít letos v únoru a hotovo by mělo být letos v listopadu. Dřevěné pódium pro umělce bude sloužit zejména pro letní scénu během rekonstrukce Lidových sadů

  Vylepšení výběhů pro psy vyjde na 1,225 milionu korun, kraj přispěje 670 tisíci. Budovat by se mělo začít letos v dubnu, termín dokončení se rýsuje v červnu příštího roku.

  Na projektovou dokumentaci expozice mravenečníků přispěje kraj 300 tisíci; celkové náklady jsou 700 tisíc korun, kraj zbytek doplatí za dva roky, kdy by se mravenečníci měli dočkat.

  Expozice krokodýlovců spolkne asi 900 tisíc korun, veškeré náklady zaplatí kraj. S výstavbou by se mělo začít už v březnu, hotovo by mělo výt v červnu 2025. V ceně je i zhotovení terárií pro gekony.

  Pavilon tropů potřebuje nové vytápění, stát by mělo 3 miliony, které zaplatí kraj. Budování vytápění má termín únor 2024 až červen 2025.

  A je třeba také připravit projektovou dokumentaci 1. etapy přípravy Údolí divočiny. Příspěvek kraje činí nyní 2,44 milionu korun; celkové náklady jsou odhadovány na 18,755 milionu korun a kraj bude přispívat postupně každý rok až do roku 2029, kdy by mělo být hotovo.

  Ze slávy zbyly ruiny. Výstava mapuje historii mimoňské továrny na ohýbaný nábytek

   

  „Pevně doufám, že šance podílet se na rozvoji a budoucí podobě zoologické zahrady bude pro architekty lákavá a do soutěžního dialogu se přihlásí co nejvíce zkušených a kreativních odborníků. Velice se těším na všechny výstupy a věřím, že se podaří vybrat ten nejvhodnější s ohledem na návštěvníky, naše zaměstnance, ale především na ohrožené druhy zvířat, které v tomto území najdou svůj nový domov,“ uvedl David Nejedlo, ředitel ZOO Liberec.

  „Nový prostor by měl v návštěvnících vzbuzovat pocit, že my všichni – zvířata i lidé – jsme součástí jednoho světa, a vše co se děje zvířatům, děje se i nám. Pocit sounáležitosti a sdíleného světa je nezbytný pro dosažení poslání zoologických zahrad – ochranu biodiverzity, tedy ochranu různorodosti života na Zemi, ochranu divokých zvířat a divoké přírody,“ dodal ředitel Nejedlo.

  Zdroj: Filip Trdla, Liberecký kraj  Nepřehlédněte