• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Muzeum skla a bižuterie slaví 120 let. Pokřtí maskota, představí murál a odhalí pamětní desku zakladateli

  31.1.2024
  Fefík

  Sto dvacet let od svého založení slaví letos Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Tato instituce spravuje největší kolekci bižuterie na světě a jednu z největších evropských veřejných sbírek skla.

  K výročí muzeum připravilo nové výstavní projekty, hudební vystoupení, komentované prohlídky, výtvarné dílny, zábavné i odborné programy. „Slavit se bude celý rok,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

  V plánu je například dubnové odhalení dalšího uměleckého díla v muzejním parku, a to figurální plastiky sklářské výtvarnice Gizely Šabókové. V květnu by se měl v rámci muzejní noci představit tzv. murál, tedy originální výtvarné ztvárnění takzvaného Pelantova schodiště, betonové přístavby muzea ze 60. let. „V listopadu vyhlášená veřejná soutěž oslovila devět účastníků, o provedení rozhodne odborná komise do konce ledna,“ sdělil hlavní kurátor muzea Petr Nový.

  Na červen je v plánu dětský den v muzeu, kdy budou zpřístupněny nové, originální dětské hrací prvky v muzejním parku, pokřtěn maskot a dětský tištěný průvodce muzeem. Výtvarně jej přislíbil zpracovat kreslíř Petr Urban, který už je autorem i dříve zpracovaného průvodce expozicemi na Kristiánově. „To vše je součástí naší dlouhodobé strategie většího využívání parku a celého muzea rodinami s dětmi. Akci doprovodí celodenní zábavný program,“ dodala muzejní edukátorka Dana Křivánková.

  Stará láska nerezaví. Muzeum Českého ráje přestavuje v Kamenářském domě některé přírůstky

   

  Na druhou polovinu roku se chystají dvě veřejné akce spojené s kulturním programem, a to v rámci tradiční akce Křehká krása a vloni zrozené Jablonecké Perle. V říjnu dojde v rámci Dne evropského dědictví k odhalení pamětní desky zakladatele muzea K. R. Fischera, oslavy ukončí tradiční vánoční tvoření, letos obohacené o překvapení.

  Muzeum ale ještě před začátkem oslav svých narozenin dostalo několik dárků. V prosinci slavila úspěšný zápis ruční výroba skla na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, ke konci roku dosáhlo vysněné mety 50 tisíc návštěvníků za rok. V soutěži o cenu Evropské muzeum roku 2024 (EMYA) se dostalo do užšího výběru a v květnu se utká s dalšími vybranými institucemi o vítězství. „Pro nás je velkým úspěchem už samotný postup mezi nominované. Dosud se to povedlo jen několika českým muzeím. Společné setkání s ostatními a prezentace nám navíc dá možnosti rozšíření kontaktů k navázání mezinárodní spolupráce,“ doplnila Valečková.

  Poklady z depozitářů Severočeského muzea v Liberci jsou zachráněny

   

  Už dnes má ale muzeum díky svému dobrému jménu a zahraničním kontaktům v plánu velké zahraniční výstavní projekty. V roce 2024 uspořádá výstavy u partnerů ve Španělsku, Polsku a na Slovensku, ve spolupráci s Českými centry budou dále obíhat svět dvě výstavy – Christmas Treasure (Vánoční poklad) věnovaná současným vánočním ozdobám, a Czech IN, tedy inovace, které české sklářství dalo světu.

  „Uspěli jsme rovněž s oběma podanými projekty v grantovém řízení v rámci Národního plánu obnovy, podprogramu Mobilita. Otevřeme tedy českým sklářským umělcům a designérům nové možnosti k navázání kontaktů s jejich partnery z dalších zemí Evropy,“ sdělil Petr Nový. Těm zahraničním zase muzeum umožní seznámit se s celou strukturou sklářství v ČR, která je v celosvětovém měřítku zcela výjimečná.

  Zdroj: Liberecký kraj  Nepřehlédněte