Upíři ve škole hledají novou krev

15.10.2021
Jiří Bydžovský

Baví tě pomáhat druhým? Je ti víc než 18 let? Udělej si místo v kalendáři a přijď darovat krev! Těmito slovy se písecká nemocnice už několikátým rokem obrací na středoškoláky, mezi nimiž hledá nové dárce krve. Zároveň je upozorňuje na význam dobrovolného dárcovství. Vše probíhá v rámci akce s příznačným názvem Upíři ve škole.

„Vítáme každého nového zájemce, proto hledáme prvodárce i mezi studenty. Potřební jsou zejména dárci, kteří jsou bezprostředně schopni reagovat na výzvu transfuzního oddělení a dostavit se brzy k odběru. To je čím dál těžší,“ uvedla primářka Hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice Písek Helena Kubánková.

V rámci akce Upíři ve škole zdravotníci navštěvují několik středních škol v Písku, kde mezi studenty třetích a čtvrtých ročníků šíří osvětu o dobrovolném dárcovství krve a zároveň hledají aktivní dárce. Ti se pak dostaví k odběru do nemocnice. „Cíleně hledáme dárce mezi mladými lidmi. Těch totiž chodí velmi málo,“ řekla autorka projektu Anna Vodsloňová ze Střední zdravotnické školy Písek.

Studenti, kteří se přihlásí čeká odběr krve 19.října na Hematologicko-transfúzním oddělení Nemocnice Písek. Dárcem krve může být každý, kdo v den odběru vyhoví zdravotním kritériím. Ty posoudí lékař na základě vyplněného dotazníku, laboratorního vyšetření a zdravotní prohlídky.

Zdroj:vz


Témata:

Nepřehlédněte