Uprchlické centrum Zlínského kraje čeká přesun

27.6.2022
Redakce

Zlínský kraj chystá přesun Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) ve Zlíně. Centrum sídlí v areálu zlínské nemocnice, od poloviny července by mělo být v budově číslo jedna v bývalém baťovském průmyslovém areálu v centru města. Jde o menší budovu u vstupu do areálu. Kraj chce provoz centra zachovat, ale v omezené podobě, řekl dnes krajským zastupitelům hejtman Radim Holiš (ANO).

Do KACPU nyní podle hejtmana míří v pracovní dny asi 20 uprchlíků denně. Kapacita centra se bude snižovat, aby byly náklady co nejnižší. V době největšího náporu po zahájení vojenské invaze Ruska na Ukrajinu přicházelo denně do KACPU i více než 400 lidí denně. Centrum je v areálu nemocnice od 3. března, do soboty 25. června se v něm registrovalo 10 871 lidí.

V regionu je podle údajů kraje k dispozici přes 5100 lůžek, ubytovaných je přes 1900 lidí. Kraj vyplatil ubytovatelům 15,6 milionu korun, od státu dostal milion korun. V základních školách v regionu je přes 1200 ukrajinských dětí, v mateřských školách jich jsou dvě stovky a ve středních školách přes stovku ukrajinských studentů.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte