Galerie Emila Filly se přestěhovala a otevřela výstavou

V Domě kultury v Ústí nad Labem se slavnostně otevřela Galerie Emila Filly, která dříve sídlila v odlehlejší části města Předlice. Galerie byla v centru města již dříve, do Armaturky se přestěhovala na přechodné období, které nakonec trvalo přes deset let. Kvůli vysokému nájmu byla ale ředitelka galerie Eva Mráziková nucena Předlice opustit a nastěhovat se do menších, komornějších prostor, jimž budou odpovídat i výstavy.

Galerie Emila Filly působí v Ústí nad Labem od roku 1985. Za více než tři dekády se stěhovala sedmkrát. Jedno období neměla ani své vlastní sídlo, umělci vystavovali svá díla v muzeu a v bývalé budově Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně. Ve městě byla dlouho jedinou galerií, dnes má další konkurenty, třeba galerii Hraničář. To byl také jeden z důvodů stěhování, mimo centrum města příliš nadšenců do umění nezamířilo.

‚Fillovka‘, jak se galerii přezdívá, v Domě kultury není poprvé. „Sídlili jsme v budově Domu kultury, tuším, že je tam tělocvična Domu dětí a mládeže,“ uvedla ředitelka s tím, že galerie se přesunula v roce 2009 do Armaturky kvůli rekonstrukci. „Prostory (Armaturky) měla v té době pronajaté Fakulta umění a designu a vyšla nám vstříc, mohli jsme se tam na určitou dobu uchýlit,“ řekla ředitelka, která tehdy počítala s návratem do Domu kultury, jak jí přislíbilo město. „Prostor byl zničený při rekonstrukci a už neodpovídal výstavním požadavkům,“ doplnila Mráziková.

Nové působiště galerie je o poznání menší než v Předlicích. Podle ředitelky se tím otevírají dveře komornějším výstavním projektům. Náměstkyně primátora Věra Nechybová (UFO) řekla, že v úvahu připadala i jiná místa, která jsou momentálně obsazená. „Může se stát, že nájemce svůj záměr opustí a prostory se uvolní,“ uvedla Nechybová. Nastínila tak, že by se galerie mohla stěhovat znovu.

Ústecký kraj je na letní turisty připraven, lákadlem jsou akce

V prostorách je umístěna první výstava s názvem Zpráva z uzavřeného prostoru, kterou si budou návštěvníci moci procházet do 31. července. Zahajuje výstavní program navazující na linii, jež galerie prezentovala v 90. letech. „Jedná se hlavně o obrazy a malby, které reflektují věci z našeho nejbližšího prostoru, vybavení domácnosti – křesla, židle, náš žitý prostor,“ popsala výstavu kurátorka Vendula Fremlová. Výstava se podle ní chystala dlouho a shodou okolností rezonuje s aktuální koronavirovou krizí. „Z toho domova nebo útočiště se stává prostor nuceného bytí,“ dodala kurátorka.

vera/čtk

Dnes, 13:29
Do mezinárodní soutěže na budoucí podobu okolí jezera Milada u Ústí nad Labem se přihlásilo...
4.8.2020
Druhé setkání dobrovolných, profesionálních i podnikových hasičů a jejich příznivců se uskuteční v sobotu 24....
3.8.2020
Ústecký kraj letos oslavil kulaté, dvacáté výročí. Prvním hejtmanem se v roce 2000 stal Jiří...
3.8.2020
Dýně, rajčata, okurky, kedlubny a další plodiny si mohou lidé vypěstovat na komunitní zahradě v...
2.8.2020
V červenci zahynulo při dopravních nehodách na silnicích v Ústeckém kraji šest lidí, o dva...
31.7.2020
V Ústí nad Labem v městské části Střekov se před několika dny otevřela vyhlídka známého...
30.7.2020
V Ústeckém kraji je devět odběrových míst, kde se mohou na covid-19 nechat otestovat pacienti,...
28.7.2020
Zemědělci v Ústeckém kraji považují stav hrabošů za kritický. Na jednom hektaru pole je i...
27.7.2020
V Jirkově na Chomutovsku je otevřené nové informační a populárně naučné centrum spojené s multimediálním...
27.7.2020
V Ústí nad Labem končí generální oprava železničního mostu přes Labe. Kromě pilířů se dotkla...
Reklama