Celníci nachytali pašeráka nafty z Německa. Nádrže ukryl pod dekou

Pašovaní takzvané červené nafty z Německa je příhraničích oblastech stále v kurzu. Dovoz červené nafty, nakoupené v sousedním Německu jako lehký topný olej, také stále zajímá Celní správu. Ta v posledních dnech řešila na severu Čech případ jejího převozu i použití a jeden případ nelegální přepravy.

Takzvaná červená nafta se v Německu používá k topení, případně do pracovních strojů a běžně ji natankujete u čerpací stanice. Tím, že se na rozdíl od motorové nafty nedaní, je výrazně levnější než nafta určená k tankování do běžných aut. Pozná se právě podle červeného značení. Rozdíl v ceně litru motorové nafty u české čerpací stanice a litrem německé červené nafty je přibližně 10 korun. Nízká cena tak může být lákadlem k jejímu dovozu a použití i pro jiný účel, než je topení.

V prvním případě při silniční kontrole v obci Dubí hlídka celníků vytipovala a zastavila ke kontrole Ford Galaxy. Ten měl řídit dvaatřicetiletý muž z Litvínova. „Kontrolou vozidla bylo zjištěno, že se v nákladovém prostoru vozidla nacházejí pod dekou ukryté dvě kovové nádrže z nákladního vozidla, každá o objemu 400 litrů. Nádrže byly plné kapaliny načervenalé barvy se zápachem motorové nafty,“ uvedl mluvčí severočeských celníků Jiří Nejedlý

„Řidič vozidla hlídce uvedl, že převáží 800 litrů topného oleje, který nakoupil v sousedním Německu k soukromým účelům, tedy na topení. Muž ale k tomuto vybranému výrobku nepředložil žádný doklad o koupi, natož doklad prokazující jeho řádné zdanění,“ dodává Nejedlý.

Rumunský kamion přivezl do Kolína šest migrantů z Afgánistánu. Řidič o nich prý nevěděl

Celníci proto odebrali orientační kontrolní vzorek také z nádrže vozidla. „Test na přítomnost značkovače byl pozitivní. „Červená nafta“ určená výhradně pro výrobu tepla, byla prokazatelně použita pro pohon motorového vozidla, což je v rozporu s právními předpisy. Muže čeká správní řízení a v případě prokázání viny i finanční postih,“ uvedl mluvčí.

Z Německa se takto červená nafta pašuje proto, že v Česku je mnohem složitější postup, jak se k ní dostat, navíc je při nákupu zatížena spotřební daní. „V Česku vám ji doveze distributor a stočí do kotle k topení. Zaplatíte plnou cenu i s daní, a až když po skončení topné sezony prokážete, kolik oleje jste protopili, tak se vám daň vrátí. V Německu ale můžete minerální topný olej Heizöl koupit u čerpacích stanic a rovnou bez daně,“ uvedl dříve Nejedlý.

Při dovozu této nafty například z Německa, je ale nutné ji všechnu zdanit, neplatí totiž, že množství do 20 litrů je považováno za množství pro osobní spotřebu. „Zejména u minerálních olejů užívaných k vytápění stacionárních objektů, tedy typicky u topné nafty, zákonodárce žádné takovéto pomocné pravidlo jako u pohonných hmot pro motorové dopravní prostředky a zdrojů energie doprovodných zařízení nestanovil,“ vysvětluje Nejedlý.

Podvodnice na internetu prodávala hubnoucí čaje. Po zaplacení se vždy vypařila

Při převozu nafty celníky jen tak nikdo neošálí. Červené barvivo v ní je velmi silné, řidiče prozradí i po naředění s motorovou naftou. „I když řidič natankuje po červené naftě čtyřikrát nebo pětkrát běžnou naftu, barvivo v nádrži zůstává a celníci ho odhalí,“ dodal Nejedlý. O pár dnů později hlídka celníků ve spolupráci s policisty zastavila v obci Most-Čepirohy ke kontrole bílý Renault Scenic s přípojným vozíkem. „Při kontrole bylo zjištěno, že se pod plachtou vozíku nachází plastová IBC nádrž o objemu jeden tisíc litrů, a v ní nízkovizkózní kapalina nažloutlé barvy se zápachem motorové nafty. Dvaašedesátiletý řidič nejprve tvrdil, že motorová nafta patří zaměstnavateli a on ji převáží coby pohonnou hmotu do traktoru, stojícího v Chomutově. Po chvíli ale účel změnil na topení,“ popsal Nejedlý.

Celníci proto odebrali z nádoby vzorky. „Jelikož muž kontrolorům nepředložil k převážené kapalině žádný nabývací ani daňový doklad, celníci bezmála pět set litrů minerálních olejů zajistili a uskladnili ve skladu. Zajištěné minerální oleje propadnou ve prospěch státu a řidiči budou muset uniklou spotřební daň doplatit,“ uzavřel Nejedlý.

10.6.2021
Aktivistky dnes brzy ráno obsadily dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a...
26.5.2021
Na Chomutovsku dnes ráno narazil osobní vlak do stáda krav. Pět dobytčat uhynulo. Nikdo ze...
4.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
4.5.2021
Okresní soud v Chomutově zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora...
26.4.2021
Chomutovský okresní soud dnes zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora...
1.4.2021
Poslední březnový den hostila chomutovská Městská sportovní hala druhý zápas minisérie o páté místo, v...
29.3.2021
Poslední březnovou neděli odstartovala v RENOMIA ŽBL minisérie o páté místo, v níž chomutovské Levhartice...
27.3.2021
Krátce poté, co chomutovské basketbalistky zdolaly SBŠ Ostrava a vybojovaly si možnost hrát o konečné...
27.3.2021
Třiadvacetiletý Chomutovský taxikář Viktor M. (†23) měl potíže s dechem, bolest na hrudníku a brněla...
25.3.2021
Čtyři dny po domácí výhře nad SBŠ Ostrava vyrazily chomutovské basketbalistky do hájemství soupeřek, kde...
21.3.2021
Chomutovské basketbalistky vstoupily první jarní den roku 2021 do bojů o konečné umístění v RENOMIA...
Reklama