Už ti rostou chloupky? Hnus kolem Trávníčka!

17.1.2022
Jitka Kačánová

Obrovský šok zažívá veřejnost po výpovědi další z údajných obětí sexuálního predátora. Tím má být tentokrát herec Pavel Trávníček. Před dvaceti lety prý zneužil patnáctiletou dívku, která svůj příběh teprve nyní vylíčila webu extra.cz. Trávníček prostřednictvím svého advokáta vše popřel a pohrozil webu i ženě, která ho obvinila, žalobou. Po předchozích kauzách Jana Cimického a Dominika Feriho tak znovu přichází na přetřes téma sexuálního násilí páchaného celebritami a významnými muži. A opět zde stojí tvrzení proti tvrzení.

„Otočil mě, přidržel si mě levou rukou tak, aby mě pevně držel, a pravou rukou si rozepnul kalhoty. Mou pravou ruku dal na svůj ztopořený úd. V této fázi jsem se ohradila, že to nejde. Ale on pokračoval do té doby, než se mou rukou uspokojil. Mezitím, co utíral sperma ze zrcadla, se mě ptal, jestli mi už rostou chloupky a zda s ním půjdu na lůžko,“ popsala webu extra.cz svůj otřesný zážitek žena, kterou měl v jejích patnácti letech v pauze mezi natáčením v Barrandovských ateliérech v roce 2000 zneužít známý a oblíbený herec Pavel Trávníček.

Tenkrát o tom řekla prý jen své kamarádce a tehdejšímu příteli, pak se snažila raději na celou událost zapomenout. Všechny ty roky ale podle svých slov trpěla posttraumatickou poruchou a kdykoliv zaslechla v televizi Trávníčkův hlas, propadala úzkosti. Nakonec pochopila, že si s tím sama neporadí, a začala se léčit. Nyní prochází terapií v Bílém kruhu bezpečí, organizaci pomáhající obětem trestného činu.

Nehorázné!

Na výpověď údajné Trávníčkovy oběti, kterou začátkem ledna uveřejnil bulvární web extra.cz, ostře zareagoval právní zástupce nařčeného herce Radek Suchý. „Obsah a veškerá tvrzení v článku považujeme za zcela nepravdivá, informace v něm uvedené považujeme za odporné lži, které zásadně zasahují do osobnostních práv mého klienta,“ napsal v prohlášení zaslané redakci extra. „Můj klient se bude proti těmto nehorázným a bezprecedentním útokům na jeho osobu tvrdě bránit,“ pohrozil Suchý a dodal, že budou žádat omluvu a výraznou finanční satisfakci a že podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Samotný Trávníček ani jeho žena Monika, která mu zároveň dělá manažerku, se ke kauze vyjádřit odmítají.

Žena, které jsou slova Suchého určené a která vystupuje pod jménem Věra, se podle svých slov případného soudního sporu nebojí a je připravena do toho jít se vším, co k tomu patří. Na obvinění, které zaznívají ze strany veřejnosti, že si to celé vymyslela, jenom aby získala od Trávníčka peníze, odpovídá, že po herci žádné finanční odškodnění nechce, ale že žádá pouze lidskou omluvu.

Proč až teď?

Další námitkou, která vůči výpovědi Věry, ale i dalších obětí sexuálního násilí, často zaznívá, je, že s tím neměla čekat tak dlouho a měla o tom mluvit hned, když se to stalo. Jenže podobné chování bývá pro oběti sexuálních násilníků, zvlášť když napadení zažili ještě jako nedospělí, podle odborníků obvyklé. „Většina obětí své traumatické zážitky vytěsní, avšak to neznamená, že si nemohou traumatickou událost vybavit a uvědomit si ji při vhodném podnětu. Někteří se pak přidávají k již otevřeným kauzám, protože předtím neměli odvahu to řešit sami. Potřebují to ale pro sebe nějak uzavřít, naplnit ideu spravedlnosti a důvěru ve svět,“ objasnil Našemu REGIONU psycholog Tadeáš Sborník.

Další vysvětlení, proč s výpovědí o sexuálním násilí často oběti váhají, má i advokátka Lucie Hrdá, která zastupuje ženy obviňující ze sexuálního predátorství psychiatra Jana Cimického. „Největší strach mají z toho, že pachatel zjistí jejich jméno, že jim nebude nikdo věřit, že budou zesměšňovány a jejich svědectví bude bagatelizováno. Také se bojí, že nebudou mít advokáta, a že celý proces bude trvat dlouho,“ tvrdí Hrdá.

Právě případ s Cimickým, jehož ze sexuálního násilí obvinila zpěvačka Jana Fabiánová, dodal Věře odvahu promluvit o Trávníčkovi. Fabiánová se do této kauzy zapojovat nechce, nicméně k tomu pár slov řekla. „Snad je již jiná doba, kdy se oběti mohou ozvat, jelikož se naše společnost posunula, a tak chápeme, že ozvat se je projevem síly. Oběti napadení si zaslouží přinejmenším slova podpory, což ještě před pár lety nebylo zrovna běžné,“ prohlásila pro Náš REGION.

Mee Too & Him Too

V zámoří se vlna podpory obětem sexuálního násilí zvedla již před časem prostřednictvím hnutí Mee Too neboli Mě také (někdo sexuálně napadl). Na jeho počátku byl proces s filmovým producentem Harvey Weinsteinem, který dlouhodobě sexuálně zneužíval ženy ve svém okolí. Informace o jeho chování přitom byly veřejným tajemstvím. Nakonec na něho podalo oznámení 80 žen.

V souvislosti s tím americká herečka Alyssa Milano zveřejnila na Twitteru následující výzvu: „Pokud by všechny ženy, které byly někdy sexuálně zneužity nebo obtěžovány, napsaly na svou sociální síť ‚Me too‘, možná by si lidé uvědomili závažnost problému.“ Zareagovalo na ni miliony žen i mužů po celém světě, mezi nimi například Gwyneth Paltrow nebo Uma Thurman. Weinstein byl na jaře minulého roku soudem uznán vinným ze sexuálního nátlaku a znásilnění a odsouzen na 23 let vězení.

V reakci na hnutí Mee Too se objevilo i hnutí Him Too neboli Jeho také (někdo obvinil ze sexuálního napadení) na obranu obviněných mužů, kterým podobné nařčení může zcela zničit život, i v případě, že se později ukáže, že šlo jen o výmysl.Nepřehlédněte