Už visí. Světová rarita z harrachovské kaple je na svém místě

2.12.2022
Fefík

V půli listopadu proběhlo zavěšení repliky skleněného zvonu do kaple sv. Alžběty v Harrachově.

Skleněný zvon je největším lákadlem harrachovské památky – půl metru vysoký a 10 kilo těžký skleněný zvon odlil roku 1916 Julius Klinger. Jeho srdce je ze dřeva potaženého kůží. Zvonilo se na něj při výjimečných událostech, při narozeních mužských potomků harrachovských sklářů nebo při úmrtích bývalých zaměstnanců sklárny.

Původní skleněný zvon byl nahrazen novým, vyrobili ho sklářští mistři z firmy Sklárna a minipivovar Novosad & syn.

Autor věhlasných betlémů Vojtěch Kubašta má výstavu v Jablonci

 

Uvnitř harrachovské kaple si můžete prohlédnout i unikátní oltář z benátských zrcadel a vitráže oken, za povšimnutí stojí i erb rodu Harrachů nad portálem. V erbu Harrachů jsou tři pštrosí pera, která jsou zapíchnuta do zlaté koule.

Kapličku nechala vystavět Anna Elisabeth Müllerová, manželka ředitele sklárny. Původní dřevěná kaple přestala sloužit svému účelu, a po zbudování kostela sv. Václava v Harrachově v roce 1786 postupně zanikala.

V roce 1901 ji obnovil hrabě Jan Harrach, který kapličku nechal vystavět v podobě, jak ji vidíme dnes. Pseudogotická stavba byla vysvěcena o rok později. Zajímavostí je, že materiál na stavbu pochází z místních zdrojů. Erby a sochy pak jsou z hořického pískovce, jejich autorem je známý novopacký sochař Antonín Sucharda.

Zdroj: Loužnický zpravodajNepřehlédněte