Původně chtěla Rokytnice nad Jizerou postavit na vrcholu klasickou rozhlednu. Jenže kopec se příliš nehodí ke stavbě vyhlídkové věže, tudíž architekti ze studia Mjölk navrhli zbudovat sérii drobných zastavení – vyhlídek ze skal, které cestu na vrch lemují. Na kopci tak vzniklo pět vyhlídkových plošin, jsou ocelové, opláštěné dřevem a doplněné lavicemi a stoly. Propojuje je lesní stezka.
Po více než sedmi letech od zahájení příprav byl vyhlídkový lesopark nad Rokytnicí nad Jizerou dokončen. Slavnostně byl otevřen ve čtvrtek 15. července.
Projekt za 9 milionů zhotovila firma STRIX Chomutov.
Vrch Stráž (místně Strážník, německy Wachstein) leží v nadmořské výšce 778 metrů a nabízí krásné výhledy nejen na celou Rokytnici, ale i na Lysou horu a Kotel. Geomorfologicky kopec náleží do Krkonošského podhůří.
Na Stráž se dá dostat z několika směrů, autem je možné dojet asi 600 metrů pod vyhlídku. Z rokytnického náměstí se sem dostanete po žlutě a následně červené turistické trase, cesta je dlouhá 2,6 kilometru. Pokud jste zvolili vlak, z nejbližší železniční stanice v Jablonci nad Jizerou jsou to necelé čtyři kilometry.
Zdroj: Vlastní zdroj



















