V Borůvkově sanatoriu má vzniknout důstojné vzpomínkové místo

21.1.2019
Martin Solar

Jednáním o odkupu někdejšího Borůvkova sanatoria byl pověřen Petr Zeman (Praha Sobě), předseda výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči pražského zastupitelstva. „První jednání s majitelem proběhne ještě v lednu,“ uvedl. Činy Palacha a Toufara podle něj zásadně ovlivnily českou historii a z budovy by tak mělo být živé vzpomínkové místo otevřené pro veřejnost. „Projevíme tím úctu hrdinům a zároveň zachráníme prázdnou a chátrající budovu,“ uvedl Zeman.
Odkup sanatoria je součástí programového prohlášení stávající magistrátní koalice. Vlastníkem budovy je ostravská akciová společnost United Corporation, která plánuje v budově vybudovat hotel.
Představitelé Prahy budou také jednat o udělení čestného občanství pro Palacha. „Jan Palach se v Praze narodil, studoval a za svobodu zde položil svou nejvyšší oběť. Za svůj obětavý čin a životní postoj v nelehké době si čestné občanství zaslouží,“ je přesvědčený europoslanec a pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). „Bohužel vyhláška Prahy od roku 2018 neumožňuje udělovat tento titul in memoriam, proto na nejbližším zastupitelstvu navrhnu její změnu,“ dodal Pospíšil.
Připomenout si 50. výročí Palachovy tragické smrti si chtějí zástupci magistrátu v sobotu tichou vzpomínkou u budovy bývalého Borůvkova sanatoria. Tiché vzpomínky se zúčastní několik zástupců hlavního města, například Jan Čižinský, Jiří Pospíšil, Adam Zábranský, Petr Zeman či Petr Hlaváček.
Zdroj: čtk

Příbramské muzeum navštívilo 128.000 lidí, meziročně o 1200 víceNepřehlédněte