V Brdech na běžky jen na vlastní nebepečí

12.12.2017
Redakce

Město Příbram proto předložilo Vojenským lesům a statkům ČR, s.p., divize Hořovice (VLS), zkušební návrh tras pro letošní sezónu. Po několika jednáních a připomínkovém řízení i s dotčenými obcemi došlo ke společné dohodě.

„Situace je stejná jako vloni. Nemáme nástroj, jakým bychom mohli efektivně a koncepčně řešit nejen aktuální požadavky běžkařů, ale i jiné problémy související s rozvojem turismu v Brdech,“zhodnotil za město Příbram situaci jeho starosta Jindřich Vařeka s tím, že stejně jako minulý rok proto město vyvinulo iniciativu s cílem zajistit dohodu s VLS, zastupující vlastníky pozemků, a Správou CHKO Brdy, jako orgánem ochrany přírody, ohledně zimní údržby brdských komunikací.

Nový skatepark se otevře až na jaře

Výsledkem jednání pro letošní zimní sezónu je zkušební návrh cest, které nebudou ošetřeny zimní údržbou. Návrh upravuje více než 75 km cest. Na mapě si každý milovník zimních stop může najít trasy, které nebudou ošetřeny vůbec, také ty, které budou pouze pluhovány, ale také komunikace, které budou ošetřeny a to včetně posypu.

„Podle tohoto návrhu upravíme údržbu komunikací s ohledem na svoji hospodářskou činnost. Provedeme mimořádná opatření a změnu zimní údržby se zřetelem na ochranu přírody,“ doplnil ředitel hořovické divize VLS Petr Švadlena a přidal informaci, že sněžná vozidla, respektive strojová úprava běžkařských tras, není ani pro letošek v Brdech povolena.

PÁTRÁNÍ: Pohřešovaná teenagerka z Příbramska je zpět u rodiny. Je v pořádku

Díky této dohodě s VLS tak milovníci bílé stopy budou moci využít v Brdech cesty, na kterých se pravidelně drží nejhlubší sněhová pokrývka po nejdelší období roku, například na hlavním hřebeni Brd. Vzniká tak základní síť cest, které lze lyžařům doporučit k využití v letošní zimní sezóně. „Je ale třeba předem upozornit, že se prozatím nejedná o regulérní lyžařské trasy a jejich využívání lyžaři bude samozřejmě na jejich vlastní nebezpečí,“ upozornil dále Jindřich Vařeka s tím, že za současného stavu věci nebylo možné udělat více.

FOTO: Běžkování v Brdech

Běžkování v Brdech - acadia-national-park-80347_960_720Běžkování v Brdech - cross-country-skiing-624253_960_720Běžkování v Brdech - skier-655549_960_720Běžkování v Brdech - stažený souborBěžkování v Brdech - winter-685942_960_720

 Nepřehlédněte