• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V části Chodova jsou druhým dnem bez tepla

  23.11.2023
  Simona Knotková

  Obyvatelé části Chodova na Sokolovsku, včetně školky, sociálního zařízení a stovek domácností, jsou už druhým dnem bez tepla.

  Bývalý provozovatel teplofikace, společnost Marservis, odmítl v rozporu s rozhodnutím soudu předat městu majetek, a naopak při pokusu města dostat se do jednoho z výměníků odpojil dodávku tepla, zřejmě na dálku. Novinářům to ve čtvrtek řekl starosta Chodova Patrik Pizinger (Místní), který označil situaci za bezprecedentní vydírání. Marservis podle něj nerespektuje rozhodnutí soudu ani Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Město hledá způsob, jakým by mohlo převzít ovládání výměníků.

  „Jsme v situaci, kdy odpovědí na to, proč nechtějí zprovoznit výměníkovou stanici, je to, že je vpustíme zpátky do našeho objektu a uznáme, že ten majetek je jejich. To já udělat nemůžu, protože soud rozhodl, že majetek je náš a jednal bych protizákonně,“ uvedl Pizinger.

  Odpojení výměníku nastalo ve středu odpoledne. Poté, co zástupci města vstoupili do prvního z výměníků, se po chvíli jeho provoz zastavil, a to bez fyzické přítomnosti kohokoli z firmy Marservis. Podle města tak došlo zřejmě k odpojení na dálku, přes softwarové ovládání. Jednatel Marservisu Václav Rumlena pak podle starosty varoval, že takto se vypne každý výměník, kam se město pokusí vstoupit.

  Rumlena je nyní jediným podílníkem a jednatelem Marservisu, v sídle společnosti ve čtvrtek nebyl a mobilní telefon nezvedal. Podle vedení města komunikuje jen přes právníky a nehodlá rozhodnutí soudu respektovat.

  Město proto přebírání majetku pozastavilo. Zatím se nečekané odpojení od tepla dotklo asi 200 až 300 domácností, mateřské školky, denního centra Mateřídouška pro mentálně postižené a hasičské zbrojnice. „Problém je to velký, (chybějící) teplo a teplá voda pro naše inkontinentní klienty problém je. Zatím topíme, sehnali jsme si přímotopy a vodu ohříváme,“ popsala vedoucí centra Mateřídoušky Věra Bráborcová. „Jsem naštvaná strašně moc, přijde mi to jako terorismus,“ dodala.

  Podle starosty se nyní město snaží spojit s firmou, která dodává software pro řízení teplofikace, zda-li by městu pomohla převzít nad ní kontrolu. Jinak by se muselo do zařízení masivně zasáhnout tak, aby se dálkově ovládaná zařízení vyměnila za ruční. Zároveň se město obrátilo na policii s podezřením na trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Obrátí se i na ERÚ.

  Prioritou je ale podle starosty obnovit dodávku tepla a zamezit tomu, aby Marservis vypnul i další výměníky, přes které jde teplo do většiny domácností a objektů ve městě se 13 000 obyvateli.

  Město Chodov pronajalo Marservisu teplofikaci v roce 1993, několik let na to ale začaly spory o platnost smlouvy. Ty se táhly 20 let a teprve letos Nejvyšší soud ČR rozhodl, že smlouva byla neplatná a že veškerý majetek teplofikace patří městu. Také Energetický regulační úřad, který roky váhal, letos k 16. listopadu Marservisu odebral licenci a přidělil ji městské společnosti Teplo Chodov. Od 17. listopadu tak podle mínění města Marservis podniká v Chodově neoprávněně.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte