• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V centru Pardubic vznikne evangelické komunitní centrum AGAPÉ

  29.2.2024
  Doris Drienová

  S plány na vznik multifunkčního komunitního centra Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Hronovické ulici v Pardubicích se ve středu seznámili hejtman Martin Netolický a náměstek hejtmana Roman Línek.

  Dům by měl vzniknout v těsné blízkosti kostela na místě spjatém s odbojářkou a spolupracovnicí výsadku Silver A Věrou Junkovou, která byla popravena 2. července 1942 na Zámečku v Pardubicích. Pardubický kraj projekt podpořil v loňském roce částkou tří milionů korun, obdobný příspěvek je připraven na letošní rok. Celkový rozpočet dosahuje částky 28 milionů.

  „O záměru na vybudování multifunkčního komunitního centra AGAPÉ jednáme s paní farářkou Hanou Ducho již delší dobu a je vidět, že Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Pardubicích úspěšně pokračuje v přípravách projektu, který by měl vyjít na přibližně 28 milionů korun. V loňském roce jsme z krajského rozpočtu uvolnili tři miliony korun a s obdobnou částkou počítáme také v letošním roce. Jedná se z mého pohledu o mimořádnou podporu mimořádnému projektu, který by neměl být cílen pouze na farníky, ale i na širší veřejnost v Pardubicích a okolí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

  Podle náměstka hejtmana Romana Línka může být nová budova ozdobou centra města. „Z mého pohledu se jedná o návrh, který významným způsobem povýší centrum Pardubic a navíc rozšíří možnosti sboru, který má přibližně 600 členů a je aktivní i v rámci humanitárních aktivit. Z architektonického pohledu se mi návrh velice líbí a velmi sympaticky promění nároží ulic Hronovická a Sladkovského Na základě seznámení se s projektem si troufám si říci, že by mohl mít šanci i v rámci krajské soutěže Stavba roku,“ řekl náměstek Roman Línek.

  Aktuální stav projektu popsala evangelická farářka Hana Ducho. „V současné době probíhá dokončování projektu pro stavební povolení. Řešíme drobné změny dispozic, které vyplynuly z technických požadavků. Zároveň probíhá aktivní komunikace se stavebním úřadem ohledně několika formálních témat, se kterými je vhodné se vypořádat před zahájením stavebního řízení. Jedná se především o zajištění parkovacího stání či řešení srážkové vody,“ uvedla Ducho, která také zmínila, že sbor se snaží získávat pro projekt různé finanční zdroje. „Pro financování projektu Agapé byla otevřena také veřejná sbírka a budeme moc rádi za každý, i když drobný příspěvek. Všechny informace k přípravám projektu je možné najít na našich webových www.agape-pardubice.cz,“ doplnila farářka Hana Ducho.

  Zdroj: TZ Pardubického kraje  Nepřehlédněte