• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V České Lípě mají počvrté venkovní výstavu. Letos je o historii města

  12.7.2023
  Fefík

  Pondělní slavnostní vernisáží zahájila Česká Lípa letošní venkovní výstavu, která nese název Českou Lípou krok za krokem.

  Výstava je in memoriam věnována českolipskému historikovi Ladislavu Smejkalovi, jehož texty jsou na výstavních panelech použity. Výstavu připravilo Regionální turistické informační centrum Česká Lípa ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě a Vlastivědným spolkem Českolipska.

  V rámci výstavy si mohou lidé prohlédnout celkem 38 panelů. Deset z nich je umístěných na náměstí T.G.M., dalších 28 z nich na nejrůznějších místech v širším centru České Lípy. Umístění jednotlivých panelů si mohou občané načíst prostřednictvím QR kódu na panelech nebo si vyzvednout přehlednou mapku v infocentru na náměstí T.G.M.

  Na panelech si mohou občané prohlédnout historickou tvář České Lípy, kterou zachycují pohlednice z 19. a 20. století, a proměny České Lípy v čase mapují právě texty Ladislava Smejkala. 

  Výstavu nazvanou podle jedné z jeho publikací připravili jeho kolegové a následovníci z muzea, kteří tím připomínají jeho odkaz městu.  Každý panel výstavy přináší informace, drobné příběhy a fotografické detaily ze současnosti, které v osobitých kolážích grafika Rudolfa Živce vykreslují atmosféru našeho města.

  Vísecká rychta představuje na výstavě chalupy slavných na Českolipsku

   

  Výstava bude v ulicích České Lípy k vidění až do konce října.

  Venkovní výstava v ulicích České Lípy se stává již tradicí, organizujeme ji už počtvrté. V letošním roce je výstava velmi poučná, díky ní se dozvíme mnoho zajímavého o historii našeho města. Jsou to informace, které bychom měli znát, protože je důležité znát minulost místa, kde žijeme. Je mi ctí, že můžeme touto výstavou vzdát hold historiku Ladislavu Smejkalovi, pro kterého byla historie našeho města celoživotní náplní, vášní a posláním. I díky němu víme o městě to, co bychom jinak nevěděli a je dobře, že se nyní o minulosti České Lípy mohou všichni dočíst v rámci letošní krásné výstavy,“ uvedla starostka města Jitka Volfová.

  Zdroj: Kristýna Kňákal Brožová, Česká Lípa


  Témata:

  Nepřehlédněte