• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • V Českých Budějovicích se otevřel týdenní stacionář pro dospělé s autismem

    V Českých Budějovicích začala fungovat pobytová služba pro dospělé s autismem, kde využijí metodu Podpory pozitivního chování. Službu poskytuje Autis Centrum, týdenní stacionář zahájil provoz 1. září. Služby bude využívat osm klientů. Jedná se o první takovou službu v ČR.

    Zatímco síť podpory pro děti s autismem se podle odborníků daří rozšiřovat, pro dospělé lidi s autismem z velké části podpora chybí. „Dramatický je nedostatek pobytových služeb, jež by podporovaly samostatný život lidí s autismem. Autismus nezmizí, ani když vyrostete. Jsou lidé s autismem, kteří nikdy nebudou moci žít samostatně a vždy budou potřebovat nějakou míru podpory. Taková péče však musí být poskytovaná odborně, aby se minimalizovalo chování náročné na péči,“ uvedla ředitelka Autis Centra Milena Urbanová.

    Do dospělosti teď podle ní přechází první velká zachycená vlna autistů. Z lidí mezi 16 až 20 lety, kteří berou příspěvek na péči, je jich řádově tisíc. Pro pečující rodiny je pobytová služba často jediným řešením, jak předejít sociální izolaci a začlenit dospělého člověka s autismem do společnosti. Pro tyto lidi jsou podle Autis Centra vhodná menší zařízení komunitního typu s individuálně přizpůsobenou nabídkou služeb. Mezi nové metody patří metoda Podpory pozitivního chování. Historicky první pobytová služba, v níž tuto metodu využijí, vznikla v budějovickém Autis Centru.

    „Ptáme se, co nám klient chce svým chováním sdělit, co jej do dané situace přivedlo a jaké smyslové podněty jej uklidňují a jaké naopak. Společnost se musí připravit na dospělé lidi s autismem. V mé psychoterapeutické praxi u stovek rodin denně vidím, jak dospělých lidí s autismem přibývá a společnost na ně není připravena. Autismus je neviditelná věc: když má takové dítě těžkou emoční chvíli na veřejnosti, máma je odsouzená k tomu (kritice), že špatně vychovala dítě,“ řekl psychoterapeut Přemysl Mikoláš, který pobytovou službu povede.

    Metoda pomáhá zlepšit život dospělých s autismem. Urbanová uvedla, že když je péče respektující, dá se v určité míře snížit úzkost klienta a jeho chování náročné na péči zčásti eliminovat. Metoda klade podle Mikoláše důraz také na práci s rodinou autisty a personálem. „Základní hodnotou je bezpečí, vytváříme bezpečné prostředí,“ řekl Mikoláš.

    O klienty se bude v Autis Centru, jež sídlí v budově patřící městu, starat 18 pracovníků v přímé péči. Budou pracovat na tři směny. Centrum nabídne osm jednolůžkových pokojů i relaxační místnosti.

    V ČR je podle Urbanové 48 týdenních stacionářů a jen čtyři z nich se věnují lidem s autismem. V Česku pobírá příspěvek na péči asi 8600 lidí s autismem, z nich asi 4000 potřebují vyšší míru podpory.

    Zdroj:čtk



    Nepřehlédněte