V Hradci Králové zaplavila voda z prasklého potrubí městský silniční okruh

3.6.2022
Redakce

V Hradci Králové v noci na dnešek prasklo v ulici V Lipkách vodovodní potrubí o průměru půl metru. Na silničním okruhu města uniklá voda vytvořila velkou lagunu. Dodávky vody havárie neomezila. Zejména v západní části města budou mít odběratelé na čas zakalenou vodu, sdělil manažer provozu pitných vod Královéhradecké provozní Jiří Kraus.

Prasklé potrubí, které pochází z počátku 60. let minulého století, je součástí okružního vodovodního řadu, který vede pod čtyřproudým silničním Gočárovým okruhem. Vodárny kvůli havárii část okružního řadu v délce 400 metrů uzavřeli a odstavili. Protože z uzavřeného úseku nevede žádná odbočka, zásobování vodou ve městě havárie nijak neomezila.

Potrubí prasklo v 00:40, úsek se technikům podařilo uzavřít za 100 minut. „Za tu dobu v místě havárie na křižovatce ulic V Lipkách a Střelecká uniklo asi 4000 metrů krychlových vody. Vyplavené bláto již vodárny ze silnice a chodníků uklidily. Nyní připravují opravu potrubí, kterou budou dělat výkopem.

Okružní potrubí pod Gočárovým okruhem je napájeno vodou z vodojemů na Novém Hradci Králové. Odběr vody v momentě havárie vzrostl na 700 litrů za vteřinu z obvyklých nočních asi 50 litrů za vteřinu, uvedl Kraus. Kvůli násobně rychlému proudění vody se do ní dostaly usazené sedimenty z potrubí.

Na místě havárie v noci zasahovali i hasiči. „Pomáhali jsme vodárenským technikům s čerpáním vody z jedné z šachet, aby mohli vodu uzavřít,“ uvedli hasiči. Uniklá voda z laguny odtekla kanalizací.

zdroj: čtkNepřehlédněte