• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Jenišově lidé volí do zastupitelstva i senátu a hlasují v referendu

  23.9.2022
  Roman Kořinek

  V Jenišově na Karlovarsku mohou lidé dnes a v sobotu hlasovat kromě voleb do obecního zastupitelstva i v místním referendu. Za první tři hodiny přišlo asi 20 procent lidí a podle volební komise lidé dál přicházejí. V referendu se mají vyjádřit k případné výstavbě bytových domů na území obce. Důvodem referenda je hlavně spor o záměr stavby několika bytových domů, z nichž jeden už stojí. Část obyvatel protestuje a i současné vedení obce chce dosáhnout změny záměru tak, aby se v obci nadále stavěly jen rodinné domy. Pro své kroky chce ale mít silný mandát občanů, řekl starosta Jenišova Jiří Stehlík (nez.).

  „Referendum by nám mělo dát návod k tomu, jak by měla obec dál pokračovat v této kauze. Dům, který tam stojí v obci, dělá zle mezi občany, protože domy za ním jsou v trvalém stínu, jsou pokryté mechem, a když se odsaje spodní voda, tak se jim hýbou ploty a je nestabilní podloží,“ uvedl starosta Stehlík.

  V referendu se mohou lidé vyjádřit k otázce: „Souhlasíte s budoucí výstavbou bytových domů (tj. domů s více než třemi samostatnými byty, dvěma nadzemními a jedním podzemním podlažím a podkrovím na území obce Jenišov)?“.

  Třípatrový dům s byty postavil před lety ruský investor, v záměru byla stavba i dalších asi čtyř podobných domů. Při počtu bytů by ale na poměrně malé lokalitě mohlo začít bydlet několik set obyvatel, a to bez potřebné infrastruktury, obchodu, restaurace, školky a podobně. Pro obec s asi tisícovkou obyvatel, která má i přes rychlý rozvoj v posledních letech stále charakter spíše vesnického bydlení v rodinných domech, by to byla radikální změna.

  Dalším důvodem pro stížnosti lidí je i to, že i jeden už stojící dům omezuje okolní domky, vytváří trvalý stín, a domy za ním tak vlhnou. Navíc masivní stavba stojí na geologicky nestabilním podloží, protože prakticky celý Jenišov stojí na ložisku kaolinu. Obyvatelé tak mají obavy, že by se mohlo podloží začít hýbat a poškodit už stojící domy v okolí.

  Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona volit nejméně 35 procent oprávněných voličů. Aby se obec mohla výsledkem řídit, musí pak pro jednu z variant dát svůj hlas nejméně čtvrtina všech zapsaných voličů. Výsledky referenda by mohly být známy v sobotu odpoledne nebo večer.

  Zdroj: čtk


  Témata:

  Nepřehlédněte