V Jihlavě jsou jednání o koalici podle lídrů stran zatím v počátcích

26.9.2022
Doris Drienová

V Jihlavě jsou podle lídrů stran jednání o složení nového vedení radnice zatím v počátcích. Radek Popelka, jenž vedl vítěznou kandidátku hnutí ANO, označil první uskutečněné rozhovory spíš za zdvořilostní. ODS a lidovci, kteří společně získali druhý nejvyšší počet mandátů, podle náměstka primátorky Petra Ryšky z ODS chtějí nejdřív mluvit s ostatními stranami o jejich programech a prioritách, na nichž by bylo možné najít shodu.

„My teď se všemi jednáme a pak uvidíme,“ řekl Ryška. V neděli zástupci této kandidátky mluvili i s hnutím ANO.

„Proběhlo pár zdvořilostních rozhovorů a základních návštěv, ale posun nevidím žádný,“ uvedl Popelka k výsledku prvního dne po sečtení volebních výsledků.

Hnutí ANO, které bylo na jihlavské radnici minulé čtyři roky v opozici, teď obsadí 14 z celkových 37 míst v městském zastupitelstvu. Společná kandidátka ODS a KDU-ČSL získala 11 míst. Do zastupitelstva se ještě dostaly tři subjekty, které mají shodně po čtyřech mandátech. Je to SPD, STAN a primátorkou Karolínou Koubovou vedená kandidátka Pirátů a Fóra Jihlava.

„Příští týden máme jednání, uvidíme. Kontaktovali jsme se,“ uvedl Petr Paul za SPD bez podrobností.

Zástupci STAN v neděli měli schůzku s ANO, v pondělí se mají potkat s ODS a lidovci. „Zatím se nám nikdo víc neozval,“ uvedl lídr kandidátky Radek Hošek. Dodal, že osobně je proti jednání s SPD.

Někteří regionální politici předpokládají, že koaliční vyjednávání na radnici v Jihlavě může ovlivnit průběh druhého kola senátních voleb. V obvodu Jihlava se střetnou předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (ANO). Vystrčil získal v prvním kole volby 45,62 procenta hlasů, Nagyová dostala 30,56 procenta hlasů.

Padesátitisícovou Jihlavu poslední čtyři roky řídilo Fórum Jihlava s ODS, lidovci, Piráty a koalicí Žijeme Jihlavou, v níž je teď TOP 09 se Zelenými.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte