V Jincích se konal letos již 10. ročník Hubertského dne

19.11.2021
Marta ŠeVac

Za krásného podzimního počasí se sešli jednotlivci i rodinné kolektivy v sobotu 23. října na loukách v ulici Za černým mostem v Jincích. Organizátoři z městyse Jince a Kulturní komise městyse Jince zde připravili soutěže v rámci jubilejního Hubertského dne.

Hlavní pořadatel Milan Raška měl strach, aby v této z epidemiologického hlediska ne příliš příznivé době vůbec přišla veřejnost. Jeho obavy však nakonec rozptýlila docela pěkná účast zájemců, odhodlaných bojovat v rozličných disciplínách.

Zahájení bylo sice oficiálně stanoveno na 14. hodinu, již předtím však proběhla první soutěž. Hubertské stezky se zúčastnilo dvanáct rodinných kolektivů. Absolvovaly trasu závodu vedoucí kolem rybníka Kopáčova a říčky Litavky. Borci se po ní dostali až do Čenkova. Na kartičky se jim zaznamenávaly splněné úkoly na čtyřech stanovištích. Díky získaným razítkům obdrželi úspěšní absolventi v cíli diplom a krásnou medaili s vypáleným symbolem svatého Huberta z dílny Jaroslava Krotila.

Ale soutěží a zábavných činností proběhlo ještě podstatně více. Jednou z tradičních atrakcí byl například lov klobás. Spočíval v trefování uzenin šipkami z jedoucího zednického kolečka. Kolik se povedlo zásahů, tolik bylo chutných cen.

Tříčlenná běžecká družstva v rámci Jezdecké jinecké military překonávala různé dostihové překážky, včetně proutěných, ale i jedné složitější vysoké, připomínající Taxis. Hodnotil se čas posledního závodníka, což nejlépe zvládl tým ve složení Petr, Denisa a Kykyna.

Jednotlivci museli prokázat dost velkou zručnost, pokud chtěli vybojovat titul Jinecký šikula. Kromě řezání polínka například zatloukali hřebíky, stříleli ze vzduchovky nebo sráželi kelímky. Z dvaadvaceti odvážlivců to vše splnila v nejkratším čase Denisa Janičová, následována Dášou Hergottovou a Járou Šlechtou.

Naopak dobrou mušku musely prokázat tříčlenné týmy v soutěži Družstvo na lovu. Dva soutěžící měli za úkol dopravit na sáňkách třetího na trať, a pak se začalo střílet z různých zbraní. K dispozici byly mimo jiné luk se šípy, vzduchovka a oštěp. Tentokrát zvítězila nejlepším časem trojice Denisa, Vojta a Daniel.

Kromě toho se mohly děti povozit na koníčcích, a to jak na povoze úspěšného účastníka nedávného Mistrovství republiky v soutěži chladnokrevných koní Františka Kratochvíla, tak i na hřbetech velkých jezdeckých koní kamarádů z Čenkova. A na závěr dne čekalo účastníky již jen pohodové posezení při chutném občerstvení s písničkami oblíbené hudební skupiny Kamarádů z Rokycan.

Miroslav Maršálek

Fota: Miroslav Maršálek


Témata:

Nepřehlédněte