Dva větrníky chce na území obce postavit společnost Meridian Nová energie s. r. o. Obec se zhruba čtyřmi stovkami obyvatel by tím získala od firmy jednorázový i pravidelný každoroční příspěvek do rozpočtu. V případě odmítnutí výstavby by Josefov musel naplánované nákladnější investice odložit.
„Lokality jsou dané už od začátku jednání. Je to asi jeden kilometr od nejbližšího stavení ve směru na Krajkovou. Jde o zemědělské pozemky, které patří Agro&Kombinátu Dolní Žandov, s nímž je investor dohodnutý na pronájmu pozemků,“ popsal starosta obce Jan Onak (nez.). U Josefova by chtěl investor postavit dva větrníky o celkové výšce téměř 250 metrů a výkonu jedné elektrárny 6,2 MW.
Josefov je obec složená z několika osad, kromě samotného Josefova k obci patří i Luh nad Svatavou, Hřebeny a Radvanov. Obec mimo jiné plánuje vybudovat v osadách kanalizaci, potřebuje chodník podél hlavní silnice a má i další rozvojové plány. Jenže s rozpočtem okolo sedmi milionů korun ročně Josefov podle starosty Onaka na nákladnější investice nemá peníze ani na spolufinancování. A například chybějící kanalizace a povinnost pravidelně vyvážet žumpy by dopadla i na samotné obyvatele.
V okolí Josefova přitom už větrné elektrárny stojí, přímo z obce je výhled na větrný park u Jindřichovic. Meridian Nová energie navíc plánuje stavbu elektráren i v sousední Krajkové.
Investor obci slibuje jednorázovou platbu dva miliony korun a platby 1,2 až 1,4 milionu korun každý rok i s růstem podle inflace. Navíc by mohl i na všechny obecní domy umístit fotovoltaické panely, což by obci přineslo další úspory.
Otázka v referendu je spíše obecná a zní: „Souhlasíte s tím, aby v obci Josefov k.ú. Luh nad Svatavou nebo k.ú. Radvanov byly postaveny a provozovány větrné elektrárny?“. Zastupitelé se zavázali, že pokud bude referendum platné, budou názor obyvatel respektovat. Podle zákona by se pak o stejné problematice mohlo hlasovat znova až po dvou letech.
Referendum se bude konat v sobotu od 10:00 do 22:00, hlasovat se bude v místním komunitní centru.
Zdroj: ČTK