V Karlovarském kraji je kvůli větru bez proudu přes čtyřicet tisíc domácností

17.2.2022
Roman Kořinek

Desítky tisíc domácností jsou v Karlovarském kraji kvůli silnému větru bez proudu. Hasiči měli v noci do 7:40 asi osm desítek výjezdů. Odstraňovali hlavně stromy, které spadly na silnice, ale někde i poškodily domy či zaparkovaná auta, vyplývá z informací krajských hasičů na facebooku. Silný vítr a popadané větvě komplikují v kraji také dopravu.

Kvůli silnému větru a následnému pádu stromů a větví je v Karlovarském kraji k 7:20 bez elektřiny přes 40.000 domácností, řekla regionální mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Situace je podle ní v Karlovarském kraji aktuálně nejhorší. Postižené jsou všechny tři okresy, výpadky proudu jsou konkrétně v okolí Karlových Varů, Nejdku, Sokolova, Toužimi a dalších lokalit. Energetici evidují 33 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky poruch na nízkém napětí.

„Pracujeme na obnovení dodávky elektřiny, ale zatím v regionu stále silně fouká. Jde to přes západní Čechy, kde byla situace ráno nejhorší. Evidujeme popadané stromy, přetrhané vodiče, poškozené izolátory,“ řekla Holingerová.

Policie na twitteru uvedla, že vítr komplikuje v Karlovarském kraji dopravu na silnicích, kde přes komunikace popadalo několik stromů. „V souvislosti s tím evidujeme také několik dopravních nehod. Některé pozemní komunikace jsou v současné době neprůjezdné,“ uvedla karlovarská policie.

První výjezdy měli hasiči okolo 2:30 v noci, od 5:00 pak vyjíždějí prakticky každých několik minut. Spadlé stromy většinou komplikovaly dopravu. V Plesné spadl strom i na rodinný dům a dráty elektrického vedení, v Karlových Varech – Drahovicích pak spadl strom na tři zaparkovaná auta. Výpadky proudu jsou zejména na Chebsku a Karlovarsku.

Podle webu Českých drah popadané stromy způsobily i uzavírky některých železničních tratí. Kvůli překážkám na trati nejezdí vlaky v úseku Potůčky – Horní Blatná, mezi Chebem a Františkovými Lázněmi a Toužimí a Otročínem. Porucha trakčního vedení je i mezi Lipovou u Chebu a Lázněmi Kynžvart.

Meteorologové varují před silným větrem až do dnešního odpoledne. Nárazy v nižších polohách dosahují rychlosti okolo 70 kilometrů za hodinu, ve vyšších polohách fouká silněji. Například na Klínovci automatická měřící stanice evidovala rychlost větru až okolo 100 kilometrů za hodinu.

Zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte