V Karlových Varech by se mohl začít vyučovat obor kinantropologie

4.10.2022
Roman Kořinek

V Karlových Varech by se od příštího akademického roku mohl začít vyučovat obor kinantropologie plzeňské Západočeské univerzity. Výuka zaměřená na pohyb člověka by se učila prezenčně v rámci bakalářského programu. Absolventi oboru budou mít v regionu širokou škálu atraktivního pracovního zařazení ve zdravotnických i lázeňských zařízeních, řekl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

„Je to obor, který je šitý na míru Karlovarskému kraji. Je to věda o pohybu člověka, takže by to mělo být přímo mířeno na lázeňství a lázeňské domy. Vzhledem k tomu, že je to úplně nový obor, bude na Západočeské univerzitě, aby připravila vše pro získání akreditace,“ uvedl krajský radní Jindřich Čermák (Piráti).

Karlovarský kraj bude usilovat o spolufinancování oboru z ministerstva školství. Dále by měl poskytnout prostory i studijní literaturu v krajské knihovně. Sídlo by měl mít v bývalé základní škole na nábřeží Jana Palacha. Pokud by vše vyšlo, výuka by začala už od akademického roku 2023 a 2024. Předpokládaná kapacita je 30 studentů v jednom ročníku.

V krajském městě by šlo o první obor Západočeské univerzity. Studenti již mohou v kraji absolvovat obor marketingové řízení, podnikové ekonomiky a managementu na fakultě ekonomické v Chebu. Fakulta pedagogická přijímá v Chebu na učitelství pro 1. stupeň ZŠ v kombinované formě. Program nabízí i v rámci celoživotního vzdělávání pro učitele, kteří si chtějí rozšířit kvalifikaci. Oba programy mají snížit v Karlovarském kraji počet nekvalifikovaných pedagogů.

Zdroj: čtkNepřehlédněte