V Karlových Varech při lovu přemnožených divočáků skolili dva kusy

26.11.2021
Roman Kořinek

Dvě divoká prasata včera zastřelili účastníci lovu na přemnoženou černou zvěř v Kalových Varech. Zvířata, která stále více škodí v zahradách a pouští se už i do vnitřních částí města, lovci od rána naháněli kolem obory Svatý Linhart a u Vítkovy hory. Dopoledne skolili dva kusy, odpoledne sice narazili na další divoká prasata, ale zastřelit se je nepodařilo. Po skončení mimořádné akce to řekl ředitel Lázeňských lesů Stanislav Dvořák.

Naháňky se účastnilo přibližně 25 střelců s honci a loveckými psy, kteří uspořádali tři leče. Lov trval do setmění. „Lázeňské lesy ve spolupráci s městskou policií snižují stavy divočáků v průběhu celého roku. Díky zapojení zaměstnanců a poplatkových lovců lovíme ročně kolem 120 divočáků,“ uvedl Dvořák.

Lov divočáků však podle něj není jednoduchý. „Zvířata jsou aktivní hlavně v noci a jsou velmi inteligentní. Navíc zde nachází ideální podmínky k životu a dostatek potravy, a početnost populace se tak rychle zvyšuje,“ dodal Dvořák.

Divoká prasata způsobují stále větší škody na městském majetku, hlavně v městských parcích, i na soukromých zahradách. Nebezpečná jsou pro psy, s nimiž jejich majitelé chodí na procházku do lesa.

Divočáci vyhledávají obydlené části obce hlavně kvůli snadné dostupnosti potravy, které nacházejí dostatek kolem popelnic, ale i v blízkosti zahrádkářských kolonií. Navíc je z lesů často vytlačují lidé. „Zvěř nemá dostatek klidu na sběr potravy a odpočinek, a tak se stěhuje na sídliště a hledá nový životní prostor,“ uvedl ředitel lázeňských lesů. Lázeňské lesy celoročně využívají jak místní obyvatelé, tak návštěvníci lázní. Prasata jako původní obyvatelé lesa pak nemají prostor pro klidné hledání potravy, ani odchov mláďat.

Zdroj: čtk

 Nepřehlédněte