• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V klášterech v Českém Krumlově je otevřena nová 3+ galerie s unikátní Sbírkou ilustrací pro děti

  6.6.2022
  Jiří Bydžovský

  Jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí letošního roku v Krumlově je mezinárodní výstava s názvem Sbírka ilustrací pro děti v Klášterech Český Krumlov. Výstava představuje na 500 m2 přes 160 originálů od 22 špičkových ilustrátorů z celého světa. Výstava po několika měsících příprav odkryla necelou čtvrtinu největší mezinárodní sbírky dětské knižní ilustrace v Evropě, kterou město Český Krumlov zakoupilo od světoznámého nakladatele Otakara Božejovského von Rawennoff.

  Rozsáhlá umělecká kolekce zahrnuje téměř 600 originálů od 30 autorů ze 16 zemí a reprezentuje etapu od 80. let 20. století do počátku 21. století v evropském prostoru. „O kvalitě uměleckých děl svědčí i skutečnost, že části sbírky byly prezentovány formou mezinárodních výstav ve slavných muzeích, knihovnách a galeriích – například v  Metropolitan Museum of Art v New Yorku, v Centre Pompidou v Paříži, pod záštitou španělské infantky v Museo di Arte Contemporáneo v Madridu nebo pod záštitou japonské císařovny v The Itabashi Ward Museum of Art v Tokiu a dalších třinácti nejvýznamnějších muzeích Japonska,” říká místostarosta Ivo Janoušek.

  Získáním světově unikátní sbírky se městu Český Krumlov podařilo nalézt vhodné dlouhodobě udržitelné kulturní využití pro část revitalizovaného areálu klášterů. „Od začátku bylo naším záměrem věnovat část klášterů dětem, proto tady máme interaktivní expozici, řemeslné dílny a další aktivity. Nyní jsme se sbírkou na prahu nové etapy, kdy tato nabídka přerůstá hranice našeho regionu a může oslovit mnohem větší publikum,“ říká Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov.

  To, že se pro sbírku staly domovem právě českokrumlovské kláštery, oceňuje i její celoživotní tvůrce Otakar Božejovský. „Na odkoupení sbírky jsem měl nabídky z celého světa, když jsem se ale dostal do Českého Krumlova, okamžitě jsem věděl, že patří sem. Český Krumlov je magické město, do klášterů jsem se zamiloval. Navíc v klášterech se od nepaměti dělaly knihy, proto spojení ilustrací s tímto mimořádným prostorem k sobě krásně pasuje,“řekl. Výstava bude v klášterech k vidění do 30. října 2022.

  Zdroj:vz  Nepřehlédněte