V Komořanech vznikla skalničková banka. Květiny budou dělat lidem radost

17.3.2021
Andrea Cerqueirová

S nápadem na skalničkovou banku přišel Jiří Kadlec, který v minulosti vymyslel například předávací police – místa, které slouží pro vzájemnou výměnu funkčních věcí. K bance skalniček uvedl, že při rekonstrukci historického opukového domu (kde působí v rámařské dílně) zbyly po bouracích pracích větší kameny, které by skončily na skládce.

Vydloubni a zasaď

„Přemýšlel jsem, co by se dalo udělat ve společném prostoru, a napadla mě komunitní skalka. Přišlo mi vtipné použít označení banky pro komunitní aktivitu, a tak vznikla komunitní banka skalniček „Vydloubni a zasaď“. Děkuji za sousedkou pomoc při realizaci,“ dodal.

Začíná nejhezčí podívaná. Tisíce rododendronů, magnólií a skalniček alpina rozkvétají

„Když do banky, tak s kytkou,“ uvedla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová, která tam zasadila sněženky.  „Na jaře se některým lidem na záhonech kytky rozrostly a vyhazují je, jiní by si je rádi zasadili,“ dodala.

150 + 1 kvetoucích rostlin

Na Praze 12 v minulosti také změnili způsob seče, přičemž na trávnících tam vyrostl pestrý květinový koberec. „Již druhý rok jsme v reakci na prohlubující se dopady klimatických změn změnili péči o městské trávníky. Snížili jsme četnost sečí z pěti na tři a výšku seče upravili na 10 cm. Navíc jsme část ploch z některých sečí i vyjmuli s cílem zvýšit schopnost trávníků udržet vodu, snížit prašnost sídlišť a napomoci biodiverzitě. I když byl nový systém náročnější na logistiku a některé procesy nefungovaly okamžitě hladce, změna se osvědčila,“ uvedla Tylová.

úročník bolhoj

Hmyzí loučky pomohou udržitelnému životu

Úřad městské části Praha 12 nedávno zmapoval a vydal kvetoucí rostliny Prahy 12 v elektronické publikaci 150 + 1 kvetoucích rostlin Prahy 12. „Publikace je tím nejlepším důkazem, že i sídliště mohou rozkvést a přilákat mezi panelové domy nové obyvatele z motýlí říše,“ dodala místostarostka. Navazuje na loňskou brožuru 50 květin.Nepřehlédněte