V Křižanech na Liberecku objevila žena na zahradě středověkou sošku Ježíška

8.10.2021
Fefík

Drobná plastika z pálené hlíny je podle znalce ze druhé poloviny 15. století a poputuje proto do Severočeského muzea v Liberci.

Poctivou nálezkyni Liberecký kraj odmění 8 tisíci korunami, což odpovídá 20 procentům odhadované ceny zhruba 600 let staré sošky. Podobných nálezů není mnoho, lidé je často zatají a prodají na burzách nebo do soukromých sbírek, řekl novinářům archeolog muzea Petr Brestovanský.

Hledači hlavně s detektory kovů podle něj doslova plundrují archeologická naleziště. „Jedná se řádově o stovky tisíc předmětů, které nám takhle mizí každý rok, většinou samozřejmě kovových. Poctivých nálezců je jen pár,“ doplnil Brestovanský. O to větší ocenění proto podle něj zaslouží nálezkyně z Křižan. Jde podle něj o unikátní nález sošky, která představuje malého Ježíška bez šatů, který drží v levé ruce kouli neboli sféru, která symbolizuje svrchovanou moc. Sošce chybí spodní část od půli stehen.

Podobné plastiky v Evropě známe, ale v řádu jednotek,“ dodal archeolog. V Libereckém kraji se drobné plastiky Ježíška našly u Českého Dubu na Liberecku, část podobné sošky našli archeologové také u hradu Lipý v České Lípě. „Jde o votivní předmět, to jsou předměty, které sloužily k obdarování, většinou u příležitosti Vánoc nebo Nového roku. Pak mohl být tento Ježíšek součástí třeba svatého koutku nebo nějakých dřevěných jesliček, kde ležel,“ dodal Brestovanský.

Archeologové se s Grabštejnem perou o jeho tajemství

 

Křižany jsou vesnice a spolu s vesnicí Žibřidice též obec v okrese Liberec. Leží asi 10 kilometrů západně od Liberce, na silnici z Chrastavy do Osečné.

První zmínka o obci pochází z roku 1352. Ve 12. a 13. století na pozvání české šlechty přišli do kraje Němci. Měli velká privilegia a vybudovali celou řádu obcí a klášterů v širokém okolí. Zvlášť v období vývoje hornictví přinesli zemi prosperitu. Předpokládá se, že Křižany vznikly v rámci této politiky. V době panování císaře Karla IV. a jeho syna Václava IV. podle církevní kroniky z roku 1384 vesnice se nazývala Krikani-Villa. Předpokládá se, že se v té době v obci nacházela tvrz. Byla stržena roku 1684. Z jejích kamenů je postavená kostelní vež. (Na jednom z kamenů věže je čitelný nápis 1684.)

K významným objektům obce patří také stará škola. Leží pod svahy Ještědsko-kozákovského hřbetu na žluté turistické značce mezi Pruským křížem a Malým Ještědem; původně ale sloužila jako zájezdní hostinec.

Zdroj: Liberecký kraj


Témata:

Nepřehlédněte