V Kroměříži obnoví Radu seniorů

28.11.2022
Simona Knotková

Kroměříž plánuje po několika letech opětovné zřízení Rady seniorů. Nabízet by měla návrhy pro lepší život ve městě. Radnice nyní hledá zájemce, kteří by se jednání rady účastnili. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Rada seniorů podle místostarosty Pavla Motyčky fungovala v letech 2014 až 2018. „Její členové přišli s mnoha podněty, které život starších občanů v Kroměříži usnadnily. V minulém volebním období bohužel Rada seniorů zřízena nebyla, nyní se k této myšlence vracíme. Hledáme aktivní občany vyššího věku, kteří by se rádi zapojili a kteří by chtěli pomoci s tím, aby se seniorům v Kroměříži žilo lépe,“ uvedl Motyčka. Zájemci se mohou obracet na jeho e-mailovou adresu [email protected]

Rada seniorů se scházela asi čtyřikrát ročně, měla zhruba deset členů. „Byla zřízena jako poradní orgán pro otázky týkající se seniorů a osob se zdravotním postižením. Scházela se v prostorách klubu seniorů na Hanáckém náměstí. Tvořili ji aktivní lidé, kteří probírali různá témata, jež starší občany Kroměříže trápila. Výsledkem byly podněty či přímo návrhy, jak problémy řešit,“ uvedl vedoucí radničního odboru sociálních věcí a zdravotnictví Radovan Klabal.

Členové rady žádali například zastřešení zastávky městské hromadné dopravy, změny v jejím jízdním řádu nebo instalaci laviček a kontejnerů. „Zajímala je i témata v dopravě. Navrhovali opravy chodníků v různých lokalitách nebo zřízení přechodu pro chodce. Z volnočasových témat navrhli například zřízení hřiště na pétanque na Hanáckém náměstí. Rádi bychom v podobném duchu pokračovali. Chceme dělat aktivity se seniory, ne jenom pro seniory,“ doplnil Motyčka.

Kroměřížští senioři se sdružují v několika klubech. Pořádají přednášky, podnikají společné volnočasové i zábavné aktivity. Někteří se spolu se seniory z okolních měst účastní sportovních her, kterých se v minulosti účastnili i senioři ze zahraničních partnerských měst Kroměříže.

Město se pro usnadnění života starších občanů zapojuje do projektu Senior Pas. Může si ho vyřídit každý člověk starší 55 let. Čerpat pak může slevy ve výši pět až 50 procent, a to ve zdravotnictví, lázeňství, wellness, cestování, stravování, ubytování nebo vzdělávání. Využít jej lze i pro slevy na vstupy do muzeí a galerií nebo na spotřební nákupy. Starší občané mohou také využívat Senior taxi, které hradí město Kroměříž a které provozují Sociální služby města Kroměříže.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte