• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • V kutnohorské kostnici znovu roste pyramida z lidských kostí

  16.7.2022
  Redakce

  Odborníci začali v kutnohorské kostnici sestavovat pyramidu z lidských kostí, která musela být rozebrána kvůli statické poruše kostela. Práce začaly ve čtvrtek v podvečer. Jak dlouho potrvají, není zatím jasné. Ostatky se vracejí do dolní kaple sedlecké kostnice po třech letech od rozebrání pyramidy.

  V někdejší hřbitovní kapli ze 14. století jsou čtyři pyramidy z kostí, opravena bude zatím první v severozápadní části. Odborníci museli jednotlivé lebky a kosti, pocházející od obětí moru a husitských válek, očistit a ošetřit a po osazení dřevěné konstrukce je nyní začínají skládat zpátky.

  Výroba a montáž dřevěné konstrukce trvala čtyři měsíce, následně bylo potřeba nové dřevěné prvky přímo v kostnici propojit s původní dřevěnou vnější barokní konstrukcí, která taktéž prošla renovací. Teprve poté mohl restaurátor Tomáš Král začít vymýšlet systém zpětného sestavování kostí.

  „Skládání spodního patra půjde, doufám, dobře, daleko více se bojím střední části pyramidy, kde se nachází klenba, kterou musíme vystavět. Jak dlouho bude sestavování pyramidy trvat, je velmi těžké odhadnout, je to obrovský experiment,“ uvedl Král. „Jako ideální se nám jevilo připevnit ke skládané části plexisklo, které bude určovat pohledovou rovinu kostí, zároveň přes něj bude vidět, aby bylo možné vzhled již položených ostatků zkontrolovat. Plexisklo následně po vyskládání lebek a kostí odejmeme,“ dodal.

  Sedlecká kostnice zůstává po celou dobu přístupná veřejnosti. Veškeré práce jsou součástí rozsáhlé rekonstrukce kostnice, která začala v roce 2014 a dosud si vyžádala 85 milionů korun. Podle Krejčí rekonstrukce zatím není ani v polovině. Náklady farnost hradí z příjmů ze vstupného, kvůli pandemii se postup prací zpomalil. Kdy se farnost pustí do renovace dalších pyramid, není podle Krejčí s ohledem na finanční náročnost jasné.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte