Lázně měly být 8. února jednou ze zastávek doprovodného programu Jizerské padesátky. Stav budovy to ale podle magistrátu nedovoluje.
„Program a zapojení jabloneckých firem do představování města turistům je jistě chvályhodný počin, s nímž se rozhodně dá jen souhlasit. Bohužel jsme nemohli souhlas k zastávce v městských lázních kvůli bezpečnosti dát. Všechny posudky odborníků na statiku se shodly v jednom – objekt je nutné uzavřít pro veřejnost, protože používání bazénové haly a dalších místností v budově lázní ve stávajícím stavu je zdraví a životu nebezpečné,“ řekl k uzavření lázní náměstek primátora Milan Kouřil (ANO).
Lázně v centru Jablonce postavili v letech 1908 až 1909 podle projektu architekta Rudolfa Hemmricha. Jako autor je podepsán například i pod budovou lázní v Novém Městě pod Smrkem, navrhl kostel v nedaleké Loučné a rozhledny na Černé Studnici, Bramberku a Proseči. Lázně byly jednou z prvních větších budov, jejichž výstavbu tehdy Jablonec financoval.
Současnou podobu secesní budovy výrazně poznamenaly necitlivé úpravy v 60. letech, kdy budova přišla o venkovní štukovou výzdobu. Mnohé původní prvky, jako okna, dveře či dlažby, se zachovaly, objekt je ale léta prázdný a chátrá. „Stav objektu nám není lhostejný, proto hledáme možnosti k jeho využití a zdroj financí k rekonstrukci,“ řekl Kouřil.
O tom, jak lázně v budoucnu využít, se v Jablonci hodně diskutuje. Lidé ze spolku ArtproProstor, kteří tam pořádali několik akcí, by je chtěli proměnit v kreativní centrum, jehož součástí by byl prostor pro kulturní akce v hlavní bazénové hale. Architekti ateliéru Mjölk by lázním raději vrátili původní účel. „Ta budova byla postavená jako lázně a do města zapadají, tak by se to podle nás mělo respektovat. V dnešní době si dokážeme představit i poptávku po takových službách, protože jsme v Jizerských horách a lázně tady široko daleko nejsou,“ řekla již dříve ČTK architektka Pavlína Müllerová.
ČTK



















