• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V Libereckém kraji jsou v provozu všechna větší lyžařská střediska

  26.1.2023
  Doris Drienová

  V Libereckém kraji jsou v provozu, i když jen částečném, všechna větší lyžařská střediska. Na sjezdovkách leží až 75 centimetrů sněhu. Upravené stopy v Jizerských horách i Krkonoších mají běžkaři, přírodního sněhu ale zatím stále není příliš mnoho. Podle údajů na webu horské služby je ho v kraji nejvíce na hřebenech Krkonoš, kolem půl metru. V Jizerských horách leží maximálně asi čtvrt metru sněhu, na Jizerce ještě méně.

  Ze středisek v kraji má aktuálně nejširší nabídku Tanvaldský Špičák v Jizerských horách, kde je v provozu 3,8 z 8,2 kilometru sjezdových tratí. „Připravujeme červenou do rukávu, černou a myslíme si, že od pondělí příštího týdne to otevřeme celé,“ uvedl za středisko Pavel Bažant ze společnosti Ski bižu, která provozuje i areály v Bedřichově a Severák v Hraběticích. S návštěvností v tomto týdnu je Bažant spokojený, denně podle něj v areálech Ski bižu lyžovalo 2000 až 2500 lidí. „Podmínky? Nádherné,“ dodal Bažant.

  V Jizerských horách jsou v částečném provozu také areály v Desné, Josefově Dole, Rejdicích a Příchovicích. V semilské části Krkonoš je možné lyžovat ve skiareálech na Benecku, ve Vítkovicích, Pasekách nad Jizerou, Vysokém nad Jizerou, Jablonci nad Jizerou, Rokytnici nad Jizerou i Harrachově. „Podmínky jsou solidní. Mrzlo, napadlo, sice ne moc, ale kulisa je hezká, deset centimetrů sněhu na střechách,“ popsal situaci v Harrachově náčelník tamní lanovky Martin Nedvěd. V harrachovském skiareálu je v provozu přes dva kilometry tratí, otevření dalších je plánováno na příští týden.

  Lyžuje se také ve skiareálu Ještěd v Liberci, denně tam bylo v tomto týdnu v průměru kolem 700 lidí. „S tím jsme spokojení. To je počet, který jsme očekávali,“ uvedl za středisko ředitel Jakub Hanuš. Na Ještědu je otevřená páteřní, skoro 1,6 kilometru dlouhá, červená sjezdovka Nová Skalka. „Připravujeme na víkendové spuštění další sjezdovky: Liberecká, Stará Skalka, Beranova cesta a traverz,“ dodal Hanuš. V provozu bude podle něj i Bucharka, která je vhodná pro děti i výuku začátečníků.

  Pro běžkaře v Jizerských horách je upraveno zhruba 200 kilometrů tratí, i když sněhu není příliš mnoho. „Co všechno budeme upravovat na víkend, ještě nevíme. Dá se lyžovat, ale na pohyb techniky to není. Čekáme, zda něco připadne,“ uvedl Martin Kunc, ředitel Jizerské o.p.s., která má úpravu tratí Jizerské magistrály na starosti.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte