V mnichovohradišťském muzeu se můžete seznámit se starými řemesly a některá si i vyzkoušet

2.5.2022
Fefík

V Muzeu města Mnichovo Hradiště byla zahájena hlavní výstava letošní sezóny „Ten umí to, a ten zas tohle…“, která je přístupná spolu se stálou expozicí každý den mimo pondělí v čase od 9 do 16 hodin. Připraveny jsou i doprovodné akce, na kterých si budete moct některá řemesla sami vyzkoušet.

Seznámíte se s řemesly kováře, řezníka, pekaře, cukráře, zedníka, mlynáře, truhláře, tesaře, ale i kominíka, koláře nebo bednáře. Vystaveny jsou také unikátní 200 let staré zrestaurované prapory mnichovohradišťských cechů, včetně pečetidel z roku 1566. 

Kromě vybavení, které ke svým pracím jednotliví řemeslníci potřebovali, uvidíte na výstavě také místní historické fotografie a konkrétní výrobky těchto živnostníků, které vyrobili přímo zde u nás ve městě. Seznámíte se tak se jmény konkrétních řemeslníků z Mnichova Hradiště. V roce 2023 představí muzeum další vybraná řemesla spojená s Mnichovým Hradištěm.

Fotograf Karel Šimon přemýšlí o míře svobody a nesvobody. Teď vystavuje v boleslavském Templu

 

Výstava vás přenese do historie, především do minulého století. Po jejím zhlédnutí budete vědět, který řezník měl před sto lety svou živnost například na náměstí, jak se jmenoval pekař, který sídlil pod kostelem sv. Jakuba, nebo kde si mohli nechat vaši předkové vyrobit nábytek do své domácnosti, nebo kam si chodili opravit nářadí. Co mohli pořídit u pana Jíchy? Co u pana Blažka? To vše se v muzeu dozvíte.

V průběhu výstavy je připraven doprovodný program, a to také v řemeslném stylu. Veřejnost je zvána na workshop do muzea, který bude v sobotu 14. května. Od 10 do 15 hodin totiž zažijete řemesla v muzeu živě! Sami si vyzkoušíte zručnost při technice drátování, v kovárně na kovadlině si vyrobíte podkovu, nahlédnete pod ruce zkušené pletařce orobince i mistru houslaři, budete moci obdivovat a na místě zakoupit výrobky místní včelařky a dalších řemeslníků. Určitě se najde také něco dobrého na zub. Během tohoto sobotního dne bude volně přístupná jak výstava Ten umí to, a ten zas tohle…, tak i stálá expozice muzea.

Zdroje: Muzeum města Mnichovo Hradiště + Mnichovohradišťsko.czNepřehlédněte