V Nepomuku bude bezpečněji. Od ledna tu budou mít vlastní městskou policii

12.10.2021
Andrea Jančová

Nepomuk bude mít od ledna vlastní městskou policii. Strážníci se tu  budou starat o bezpečnost obyvatel i silničního provozu a pořádek ve městě. Služby budou ve čtyřtisícovém městečku na jihu Plzeňska zajišťovat dva až tři policisté a roční náklady se mají pohybovat okolo 1,5 milionu korun.

Nejbližší strážníci teď sídlí 15 kilometrů od Nepomuku v Blovicích a ve 20 kilometrů vzdálených Horažďovicích. „Strážníci budou míst permanentní dohled nad skupinkami, které se odpoledne a večer stále častěji vytváří u náměstí a porušují vyhlášku o pití alkoholu na veřejnosti a další,“ řekl starosta Jiří Švec (za ANO). Město má podle něj velké problémy také s parkováním rekreantů,  kteří odstavují svá vozidla všude včetně trávníků.

Zatímco všechna města v regionu kromě Plzně mají velké problémy se sháněním strážníků, v Nepomuku se do výběrového řízení přihlásili tři uchazeči. Všichni už pracovali u policie, jsou místní i dojíždějící. Výběrové řízení proběhne během října. Město by chtělo už příští rok zvýšit jejich počet na pět a poté budou sloužit nonstop.

Nepomuk bude provoz městské policie z větší části dotovat, menší sumu získá z pokut. Strážníci navíc získají do správy průjezdný radar, který měří rychlost na hlavním tahu Plzeň – Strakonice – České Budějovice. Dnes ho obsluhují kolegové z Blovic, jimž město platí  až 300.000 korun ročně. Příští týden město vybere dodavatele vozidla pro strážníky. V plánu má dále nový kamerový systém, který by monitoroval exponovaná místa, hlavně školu, školku, nádraží, hlavní silnice a velká parkoviště. Sídlo městské policie bude v domě služeb na Nádražní ulici.

Zdroj : ČTKNepřehlédněte