V Olomouci začíná výstava ovoce a zeleniny Flora-Hortikomplex

29.9.2022
Doris Drienová

V areálu výstaviště Flora v Olomouci ve čtvrtek začne podzimní výstava ovoce a zeleniny Flora Olomouc-Hortikomplex, která potrvá do neděle. Její součástí budou zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima i mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela. Letošní podzimní Flora připomene 200. výročí narození Gregora Mendela, který objevil základní principy dědičnosti.

Hlavní expozice v pavilonu A ponese název Plody otce genetiky. Jejími autory jsou floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. Hlavní pavilon A díky nim připomene Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky. Hlavní expozici bude letos zdobit bezmála 40 tun zeleniny a ovoce z tuzemských polí a sadů. Návštěvníci si výpěstky ovocnářů a zelinářů budou moci v předsálí hlavního pavilonu A koupit.

Na galerii pavilonu A bude připravena prezentace členů sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ. Souběžný festival gastronomie a nápojů Olima 2022 zahrnuje soutěž kuchařů a cukrářů Gastro Olomouc Olima Cup, soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora džem, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt či soutěž Flora mošt. Podzimních zahradnických trhů se letos zúčastní 150 prodejců s nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily či zahradnických a domácích potřeb.

Podzimní etapu výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc-Hortikomplex loni navštívilo asi 20.000 lidí, což byl v meziročním srovnání více než dvojnásobný počet. Návštěvnost podzimní Flory v roce 2020 totiž výrazně poznamenala sílící pandemie koronaviru a na výstavu se tehdy přišlo podívat jen 9000 lidí. Počet návštěvníků loňské podzimní Flory byl srovnatelný s dobou před pandemií.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte