• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • V pardubických školách už nemají místa pro ukrajinské děti

  20.1.2023
  Simona Knotková

  Mateřské a základní školy v Pardubicích jsou naplněné a už nemohou přijímat další děti z Ukrajiny. V městských školách je podle radnice 450 ukrajinských dětí a dalších 200 by místo ve školách potřebovalo. Město proto podpoří soukromou iniciativu, která organizuje adaptační skupiny, kde se děti učí mimo jiné český jazyk. Informoval o tom náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/ČSSD).

  Městské základní školy mají stovku žadatelů z Ukrajiny a mateřské školy také. Dvoustovku dětí už ale přijmout nemohou, protože mají plné kapacity. Místo nemají ani soukromé školy. Částečně poptávku uspokojí spolek Levínek, který má místo pro 80 dětí v adaptační skupině. Jsou předškolního i školního věku, uvedl Rychtecký.

  „My jsme jako město spouštěli první adaptační skupiny, které fungovaly loni od března do června. Pak jsme sháněli partnery. Skupiny zahájily činnost v lednu v našich prostorách, v klubu na Olšinkách a Domě dětí a mládeže Beta,“ řekl náměstek.

  Spolek ale potřebuje peníze na provoz. Žádá ministerstvo školství o dotaci na půlroční fungování. Dotace ale chodí později a spolek potřebuje hradit náklady i během chodu adaptačních skupin. „Také jsme zažili tu hrůzu, že jsme zajistili adaptační skupiny, skončily v červnu a peníze od státu nám přišly až v září,“ řekl Rychtecký. Zastupitelé proto budou schvalovat spolku bezúročnou půjčku milion korun a také dotaci 480 000 korun, dodal.

  „Školní kapacity nejsou. Snažili jsme upozornit ministerstvo školství, že matkám, jejichž děti nebudou plnit školní docházku, nebudou prodlužovány pobyty na území České republiky,“ doplnil Rychtecký. Řešením je podle něj varianta, že děti by byly zapsané na školách, ale vzdělávaly by se v adaptačních skupinách. „Do škol by chodily na přezkoušení, což je nějaký model, který by byl životaschopný,“ řekl.

  Město chce zároveň založit komunitní centrum v Husově ulici, kde je městská ubytovna s opravenými byty. Teď tam žijí ukrajinští uprchlíci. Radnice požádá o státní dotaci téměř milion korun. „Peníze půjdou na volnočasové aktivity, pomoc s doučováním, na preventivní činnost v lokalitě. Budou tam dva lektoři,“ uvedl Rychtecký.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte