Křišťálová tramvaj vyjela v pátek poprvé na trať z Liberce do Jablonce nad Nisou. V horkém létě nabízí vánoční atmosféru.
O výzdobu tramvaje, která už je tradiční součástí liberecké přehlídky skla Crystal Valley Week, se letos postarali designéři výrobců vánočních ozdob Rautis z Poniké a libereckého Glassoru. Tramvaj láká nejen na Crystal Valley Week, který v Liberci začíná v pondělí, využít ji mohou dnes a v sobotu také ti, kdo zamíří do sousedního města na festival Jablonecká perle.
„Lidé už budou mít takovou ochutnávku před samotným zahájením Crystal Valley Weeku. Tramvaj pojede dnes a v sobotu do Jablonce nad Nisou a potom během týdne, to znamená od pondělí, mezi Vratislavicemi a Libercem,“ řekl v pátek David Pastva, ředitel krajského projektu na podporu cestovního ruchu Křišťálové údolí (Crystal Valley). Do Jablonce jezdí vánočně vyzdobená tramvaj v devadesátiminutových intervalech a pro cestující je zdarma.
Jablonecká perle se poprvé uskutečnila loni a měla velký úspěch, letos je proto festival dvoudenní. „Jablonecké muzeum skla a bižuterie slaví 120 let založení, a tak bylo nabíledni propojit tyto akce do jedné,“ řekla náměstkyně primátora Jablonce Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj).
V sobotu pokračuje program Jablonecké perle na Horním náměstí, nabídne koncerty, výtvarné dílny i jarmark. „Tam to bude podobný formát jako loni, od 10:00 začínáme dětským program a od 14:00 budeme pokračovat hlavním hudebním programem, který odstartuje Ladybirds. Vstup je zdarma, dobrovolnou vstupenkou na akci je korálek, sklíčko, perlička nebo kousek bižuterie. Z věnovaných drobností vytvoříme umělecké dílo, které bude každým rokem růst a stane se odrazem nás všech,“ doplnila Hamplová.
Po celý příští týden se bude možné zdarma svézt křišťálovou tramvají v rámci Crystal Valley Weeku mezi Libercem a Vratislavicemi nad Nisou. „Zcela záměrně ji letos natahujeme na této trase, protože i Vratislavice jsou dějištěm skvělých výstav,“ řekl Pastva. Třetí ročník přehlídky skla, šperku a bižuterie nabídne od pondělí do soboty v Liberci netradiční výstavy, venkovní instalace, kreativní dílny, ukázky výroby i sklářské workshopy na 25 místech, ve Vratislavicích třeba v rodném domě Ferdinanda Porscheho nebo Zauhlovačce.
Zdroj: ČTK


















